(2822 sayılı kanuna göre) toplu iş uyuşmazlıklarının çözümünde arabuluculuk
  1. Tez No: 52664
  2. Yazar: SÜLEYMAN BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET îşçi-işveren ilişkilerinde“çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirleri almak”devletin görevidir. Devlet çalışma barışını sağlamak için uyuşmazlıkların barışçı çözüm yollarını kurup işletecektir. Bu amaçla öngörülmüş bulunan barışçı çözüm yollarından en önemlisi“arabuluculuk”tur. Arabuluculuk müessesesi dayanağını Anayasamızın 49. maddesinden almaktadır. Arabuluculukta kanuna dayanan bir kamu görevinin yerine getirilmesi söz konusudur. Arabuluculuk müessesesiyle devlet, çalışma barışının sağlanması gibi önemli bir amacın gerçekleşmesine imkan sağlamıştır. Toplu iş uyuşmazlıklarının toplu mücadeleye varmaması ve barışçı yollardan çözümlenmesi, mevzuatın varlık amacını oluşturmaktadır. Bütün barışçı yollarda olduğu gibi resmi arabuluculukta da amaç; toplu mücadeleyi mümkün olduğu kadar geciktirmektir. Arabulucu uyuşmazlığı çözme yetkisine sahip olmamakla beraber, taraflara üzerinde anlaşabilecekleri bir formülü teklif etmektedir. Bu bakımdan arabuluculuk hem tahkimden hem de uzlaştırmadan ayrılmaktadır. Arabuluculuk, 2822 sayılı Kanunla getirilmiş olan toplu iş sözleşmelerindeki toplu görüşme safhasında bir anlaşmaya yarılamamasından sonra grev ve lokavta gitmeden; grev ve lokavtın yasak olduğu durumlarla, grev ve lokavtın ertelendiği durumlarda Yüksek Hakem Kurulu' na başvurmadan önce müracaat edilmesi mecburi olan barışçı bir çözüm yoludur.Bir grevin kanuni olabilmesi için arabuluculuk girişiminin yasal prosedüre uygun olarak yapılmış ve sonuçta başarısız kalınmış olması gerekir. Arabuluculuğun amacı, iş uyuşmazlıklarını barışçı yöntemlerle çözümleyerek çalışma barışını sağlamaktır. Arabulucular bu görevlerini yaparken ve bu görevlerinden dolayı suç işlerlerse veya kendilerine karşı suç işlenirse“memur”olarak mütalaa edilirler. Kanun, arabulucuların kamu görevi ifa ettiklerini kabul etmiştir. Resmi: Arabuluculuk Teşkilatının asli unsuru arabuluculardır. Uyuşmazlık taraflarını arabulucu uzlaştıracaktır. Arabulucuların ekonomik ve siyasi yönden bağımsız olması ve görevlerini yaparken tam bir tarafsızlık içinde davranmaları gerekir. Arabulucuların görevi mahkemece kendilerine yapılacak duyurudan itibaren başlar ve İS gün sürer. Bu duyurudan itibaren başlayacak arabuluculuk faaliyetinin sonunda taraflar anlaşırlarsa barışçı bir yöntemle sözleşme kurulmuş olur. Şayet taraflar bu süre içinde anlaşamazlarsa arabulucu üç iş günü içinde uyuşmazlığı tespit eden bir tutanak düzenler ve bu tutanağı, gerekli gördüğü tavsiyelerini de ekleyerek görevli makama tevdi eder. Toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde ve arabuluculuk sürecinde başarısız olunursa taraflar aralarındaki diyalogu kesmemelidirler. Aksine taraflar şu ya da bu şekilde, ama mutlaka görüşerek bir anlaşmaya varmak zorundadırlar. Zira iş mücadelesi sonsuza kadar sürmez.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In labourer - employer relations,“to facilitate ensuring working peace and to takeprotecting precautions ”is the government's duty. The government shall find peaceful solution ways of contention for ensuring work peace. The most important of the peaceful solution ways is“peace-making”. Peace-making foundation takes its support from the 49 th clause of our Constitution. In peace-making, perfonming a public duty that relies on law is under discussion. The government has given an opportunity to verify an important aim like ensuring working peace. Group work disagreement has not to be reached to a group struggle and it has to be solved by peaceful ways; this is the main aim of this indecent. As it is the same in all peaceful ways, the aim im in formal peace making is delaying group struggle as far as possible, too. Even the peace-maker does not have the authority to solve the disagreement; it proposes a formula for the two sides that they can reach to an agreement. For this reason, peace-meking is separated from both arbitration and conciliation. Peace-making is a compulsory peaceful solution way before applying to Centrol Arbitratiion Committee in postponing and prohibiting strike and lock-out situations; going on strike and lock-out after having a disagreement during group discussion contracats of group work which was brought by the Law numbered 2822. In order to be a strike's being legal, peace-making enterprise should be done suitable to legal procedure and in conclusion there should be a failure.The aim of peace-making is to provide work peace by analyzing work conflicts a ccording to peaceful methods. If peace-makers commit an offense because of their duties or they are committed an offense while doing their duties, they are called“civil servant”. The law has agreed that peace-makers fulfill public duty. The Legal Peace-Making (Intervention)Organization's essential element is peace-making. The peace-maker shall compromise the both conflicted sides. The peace-makers should act in a hole impartiality while doing their duties and they should be independent from economic and political aspect. Duty of peace-makers begins from the announcement daet annouhced by the Lawcourt and this lasts 15 days. If both sides reac to an agreement at the end of the peace-making activities that will begin dating from this announcement, an agreement shall be formed with a peeaceful method. If sides couldn't have an agreemnet during this time, the peace-maker prepares an official report in three working days and commits this report to the official post adding his necessary recommendations. If there is a failure in groupwork contract meetingis an during peace-making, both sides should not stop the dialogue between each other. Against this, they must have an agreement but absolutely by having interviews. Because work struggle does not last for ever.