Hastane işletmeleri yatırım projelerinin mali analizinde bir model yaklaşımı
- Tez No: 52665
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmayla“Hastane İşletmelerinde Yatırım Projelerinin Hazırlanmasında Mali Analiz”konusu incelenmiştir. Böylece sağlık hizmetlerine yönelik yatırımlarda günümüze kadar ihmal edilmiş bu konuya bilimsel bir nitelik kazandırılmaya çalışılmıştır. Hastane işletmelerinin yatırımlarında mali analiz, projenin mali yönden çatısının kurulması ve hesaplamaların tamamlanması çalışmalarıdır. Bu çalışmalar toplam yatırım tutarının hesaplanması, gelir-gider analizlerinin yapılması ve finansman etütlerini kapsar. Toplam yatırım tutan amaçlanan hastanenin kurulabilmesi için gerekli sabit yatırımdan ve işletmeye geçince gerekli olan işletme sermayesinden meydana gelir. Hastane sabit sermayesi bir hastanenin kurulmasına karar verildiği andan itibaren satın alınması zorunlu bütün sabit sermaye mallan, montajları, satınalınmalan ve diğer hususları ile ilgili giderlerden oluşur. Bu giderler içerisinde inşaat işleri ile teşhis-tedavi cihaz ve donanım giderleri yüksek paya sahiptir. Çalışma sermayesi ise hastanenin kısa vadeli faaliyetlerinin devamım sağlamada kullanılmakta olup sağlık hizmeti üretimii devresine bir kez katılır ve sonuçta sağİık hizmeti haline dönüşür. Hastane işletmelerinde normal çalışma sermayesi tutarının hesaplanmasında sarf malzemeleri tutan, brüt kâr oranı, alıcılara (hastalara) tanınan ve satıcıların tanıdığı ödeme süreleri ve hastanenin genel giderleri dikkate alınmalıdır. Olağanüstü çalışma sermayesi formüle aktanlamayacağı için hesaplanması yöneticilerin bilgi ve tecrübelerine dayanmalıdır. Hastane gelir-gider analizleri, işletme döneminde yatırımın sağlayacağı gelir ve faydalar ile giderlerin hesaplanması çalışmalarını içermektedir. Dolayısıyla bunların belirlenmesi hastanenin kârlılık ve nakit durumunun değerlendirilmesi açısından önemlidir. Mali analiz çalışmalarının son boyutunu oluşturan finansman etütleri ise hastane yatırımının muhtaç olduğu sermaye sorunlarını inceler. Hesaplanan sermaye iç ve dış finansman kaynaklarından sağlanabilir. Hastane yatırım projelerinin finanse edilmesinde sermaye yatınmlannın en fazla %50'sinin yabancı kaynaklardan kalan kısmın özkaynaklardan sağlanması gerekir.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT We described financial analysis of preparation of investment projects in hospitals in this study. So, we tried to make a scientific approach on health services in Turkey, which is not studied seriously up to now. Financial analysis of investment projects in hospitals are the establishment of roof of projects and making of necessary calculations to finish and achieve the project. These studies contains calculation of total investment fund, making of analysis of benefit-cost and financial etudes. Total investment money is the sum of fixed investment, needed to build hospital and money necessary to finance the needs of hospital to continue to work after building. The fixed capital of hospital consists of materials, necessary to have for a hospital to work after deciding to build a hospital. Construction works and machines needed for diagrosis and treatment and their design takes the biggest part of cost. Working capital is used to make continue the functions of hospital in short-time interval and is involved in part of health service production only once. And finally is converted to health service.iv The cost of needed materials and machines in healt services and general expenses of hospital are important in calculation of working capital of hospitals. Because, working capital can not be formulated easily, its calculation must depend on knowledge and experiences of directors. Hospitals cost-benefit analysis consist of benefits and uses of investment procedures and calculation cost studies. And this determines the condition of hospital related to money. The last part of financial analysis studies is the finance etudes which consider capital problems, needed by investment procedures. Calculated and needed money can be found from inside and outside financial sources. Only half of the capital to finance investment projects must be foreing origin. Rest must be found from our national sources.