Ankara'nın kongre turizmi potansiyeli üzerine bir inceleme
An examination about Ankara's congress tourism potential
  1. Tez No: 526645
  2. Yazar: NAİL İLBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya turizm gelirlerinin % 30'unun kongre turizminden elde edilmesi ve kongre katılımcılarının kişi başı harcama miktarının, diğer turistlerin kişi başı harcama miktarının üç katı olması, kongre turizmine olan ilgiyi artırmıştır. Yabancı ziyaretçi sayısı bakımından dünyada altıncı sıraya kadar yükselen Türkiye, kongre turizmi alanında da dünyada 19, Avrupa'da 11. sıraya yerleşmiştir. Ankara'da ise kongre turizmi yeni sayılmaktadır. Kongre turizminin Ankara açısından ilk kez ele alınması ve kamu tarafından da hedef olarak belirlenmesi 1997 yılına, Ankara Kongre Bürosunun kurulması ise 2014 yılına denk gelmektedir. ICCA istatistiklerine göre Ankara, ev sahipliği yaptığı 10 uluslararası kongre ile 2014 yılında dünya sıralamasında 223. sırada, Avrupa sıralamasında ise 119. sıradadır. Bu çalışmanın amacı, alanyazın ve istatistiksel tarama yöntemi ile kongre turizminin kapsamına giren organizasyonları belirlemek, bunlara ait verileri dünya, Türkiye ve Ankara özelinde toplayarak, Ankara'nın durum tespitini yapmak ve Ankara'nın potansiyeline ilişkin verileri ortaya koyarak, çeşitli önerilerde bulunmaktır. Çalışmada literatür taraması yöntemi ile Türkiye turizm sektörü hakkında yayınlanmış güncel istatistiklerden faydalanılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda, Ankara'nın alt yapı ve üst yapısının mevcut durumu ile yıllık 10 olan uluslararası kongre sayısının çok fazlasına ev sahipliği yapabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of the fact that; 30 % of the world's tourism income is gained from congress tourism and expenses of the congress participants are three times more than the other tourists; congress tourism is focused the attention in the tourism sector. Turkey has raised up to 6th in the World in terms of the number of foreign visitors and also it is 19th in the World, 11th in Europe in the congress tourism sector. Congress tourism is assumed to be new in Ankara. For Ankara, congress toruism first was tackled and determined as a target by the Public in 1997 and it was the year 2014 that Ankara Congress Office was founded. According to the statistics of ICCA, Ankara ranks as 223rd in the World and 119th in Europe with the 10 international congress it has hosted in 2014. The purpose of this study is to identify the organisations and to gather the data relating to these along with the World,Turkey and Ankara perspective,to make an assessment depending on the potential of Ankara and to state several suggestions by the method of field literature and statistics scanning.In the study, current Turkish tourism statistics has been utilized by the method of literature scanning. As a result of the evaluation, it is taken into consideration that Ankara has the capacity to host more than annual 10 congress meeting it has now with the current infrastructure and superstructure.