Yusuf Akçura'nın tarihçiliği ve tarih öğretimi üzerine görüşleri
Yusuf Akcura's historiography and his opinions on history teaching
- Tez No: 526647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yusuf Akçura, Meşrutiyet ve Cumhuriyet döneminin önde gelen fikir adamlarından birisidir. Özellikle Türk Milliyetçiliği meseleleri üzerine çalışmalar yapan tarihçiler tarafından O, ''Pantürkizm'in Yaratıcısı'' olarak tanımlanmıştır. 1904 senesinde kaleme aldığı Üç Tarz-ı Siyaset adlı makalesinde İslamcılık, Osmanlıcılık ve Türkçülük konularını inceleyerek, Osmanlı İmparatorluğu için en uygun olanın Türkçülük olduğu kanısına varmıştır. Akçura'nın siyasi yazılarının yanında tarih ve tarih öğretimiyle ilgili yazıları da vardır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi tarih kitaplarını; Avrupa'da yazılmış tarih kitaplarıyla mukayese ederek, tarih kitapları hakkında incelemeler yapmıştır. Bu çalışmada onun hayatı ve eserleri, tarih ve tarih öğretimiyle ilgili kitapları, makaleleri, verdiği konferansları incelenmiş, onun bu konulardaki görüşleri aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yusuf Akcura is one of the leading thinkers men of the Constitutional and Republican era. He was defined as the 'Creator of Panturkism' by historians who studied on the issues of Turkish nationalism in particular. In his article, Three Styles of Politics, which he wrote in 1904, he examined the issues of Islamism, Ottomanism and Turkism and concluded that Turkism was the most appropriate for the Ottoman Empire. In addition to Akcura's political writings, he also has writings about history and history teaching. He studied the history books of the Ottoman and Republican period in comparison with the history books written in Europe. In this study, his life and works, his books, articles, conferences on history and history teaching were examined and his opinions on these issues were tried to be conveyed.