Time ve Nokta dergilerinin Körfez Savaşı boyunca yayın politikalarının incelenmesi
  1. Tez No: 52667
  2. Yazar: C. FATİH BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMEDDİN SEFERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Irak'ın Kuveyt'i kendi topraklarına katma amacı ile 2 Ağustos 1990 günü başlayan işgali, önce“Körfez Krizi”daha sonrada ABD ve mütte fiklerinin müdahalesi sonucu,“Körfez Savaşı”biçiminde Dünya günde mini belirledi. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu ilk kez bir“Savaş”ı canlı olarak izleme şansım, belkide şanssızlığım yaşadı.“Savaş”ın kötü bir olgu,“Savaşmanın”ilkel ve kabullenilemez bir tu tum olduğunu bilmemize rağmen“Körfez Savaşı”son yılların en önemli göstergelerinden birisi olmuştur.“Körfez Savaşı”ülkelerinin artık basit diktatörlüklerinin ve küçük ihtirasların dışmda. barış içinde hukuk kurallarına bağlı, çağdaş ve demokratik bir düzende yaşamak istedikle rini gösterdi.“Körfez Savaşı”dönemini, habercilik ve iletişim çerçevesi içinde inle yecek olursak önümüze ilk çıkan kavramlar 'Tek yanlı haber akışı“, ”Sansür“, ”Dengesiz iletişim“, ”Teknolojik Gelişmeler“ ve ”İletişimde Te kelleşme" olacaktır. Fakat öteyandan Körfez savaşı döneminde sağlıklı bir kamuoyu oluşturma, iktidarı denetleme ve uyarma, düzenli haber akışını sağlama ve eğitim gibi gazeteciliğin temel görev ve fonksiyonları nı yerine. getirme görevinide gazeteler ve dergiler ekonomik olanakları nın izin verdiği ölçüde yapmaya çalışmışlardır. Sonuç olarak bu çalışmada dönemin ABD ve Türk dış politikaları nın, ülkelerin basınlarına yansıma biçimleri yayın politikalarına etkileri ve kriz dönemlerinde basının takındığı tutum irdelenmeye çalışılmıştır. İncelenen verilerin ışığı altında basının barış yanlısı bir tutum izlediği, diplomatik çözümlere birinci derecede önem verdiği ve düzenli haber akışını sağlamaya çalışüğmı söylemek kanımca pek yanlış olmayacak tır.
Özet (Çeviri)
The World watched an“alive”war during the periods of both“Gulf Crisis”and“Gulf War”because of Saddam's desire on Kuvait and the act of occupation which was started on 2 nd August 199Ü As a known point, war is terrible and being in a War as a participant is the worst. But on the other hand Gulf War has got very important points in the fields of world peace, democracy, economy, human rights and freedom. When we search the Gulf War from the perspectives of Communica tion and Journalism the very first consepts / facts that will probably be faced are Developed Technology, Censorship Misinformation and Mono poly. But generally the press and mass-media tried to do their best under the name of journalism and also performed their responsibilities and functions in a realistic and universal point of objectivism as pos sible. As a conclusion under the light of searched data by means of two magazines. The two magazines (Time and Nokta) are under the control and influence of their foreign policy They are both against war. They both tried to settle peace and diplomatic solution more than war.