Runflat sistemlerinin analizi
Runflat system analysis
- Tez No: 526672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Runflat sistemi araç lastiğinin patladıktan sonra güvenli olarak yol almasını sağlayan sistemlerin başında yer almaktadır. Runflat sistemi olmayan araçlar lastik patladıktan sonra hareket kabiliyetini kaybetmektedir. Runflat sistemi genel olarak askeri alanda kullanılmakla beraber ambulans, itfaiye, toplu taşıma ve sivil araçlarda da kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında runflat sisteminin; sistemde kullanılan Kestamid (PA06) mekanik özellikleri baz alaınarak sonlu elemanlar yöntemiyle statik ve dinamik analizleri yapılmıştır. Analiz çalışmasında Toma aracında kullanılan 22,5" jant modeline uygun olan runflat sistemi esas alınmıştır. Araç toplam ağırlı göz önünde bulundurularak runflat başına düşen 49050 Newton (N) yük uygulaması ile analiz sonuçları elde edilmiştir. Statik analizlerde runflat sistemine statik yük uygulanarak toplam gerilme değeri maksimum 49,314 Megapascal (MPa), toplam deformasyon maksimum (max) 2 mm, güvenlik faktörü değeri minimum (min) 1,0545 elde edilmiştir. Daha sonra dinamik analizlere geçilmiş ve bu analizler araç 50 km/h hızla yol alırken taşa çarpması ve çukura çarpması göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Dinamik analizlerde runflat sisteminin taşa ilk çarpma anında toplam gerilme değeri maksimum 51,195 Megapascal (MPa) olarak bulunmuştur. Runflat sisteminin çukura ilk çarpma anında toplam gerilme değeri maksimum 51,197 Megapascal (MPa) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Runflat system is the primary system which allow safety travel after the vehicle tire blow-out. The vehicles which don't have runflat system lose their mobility after the tire blow-out. Runflat system generally used for military field. Also, Runflat system used for ambulances, fire trucks, public service vehicles and civilian vehicles. In this study, static and dynamic analysis study done with finite element analysis method based on Kestamid (PA06) mechanical properties what is the material of runflat system. This analysis studies based on 22,5" rim model runflat system of Toma vehicle. Analysis results obtained by the force application of 49050 Newton (N) on each runflat system bearing in mind that the total weight of vehicle. The results of the application of static weights at the static analysis are 49,314 Megapascal (MPa) for strain, 2 mm for total deformation and 1,0545 for minimum safety factor. After that, dynamic analysis studies have done. Hitting stone and falling into a pit while vehicle's speed is 50 km/h were considered situations for these analyses. In these analyzes total maximum strain value is 51,195 Megapascal (MPa) at the moment of first impact with stone. In addition, total maximum strain value is 51,197 Megapascal (MPa) at the moment of first impact with pit.