İnsan kaynakları yönetiminde dijital dönüşüm ve iletişimin stratejik rolü
Digital transformation in human resources management and the strategic role of communication
- Tez No: 783076
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Teknoloji, küreselleşme, dünya nüfusunun demografisi, ekonomi ve yeni çalışma biçimleri günümüz çalışma hayatında değişikliklere neden olmaktadır. Yönetim ve çalışanlar arasında köprü görevi gören ve çalışan yaşam döngüsüne ilişkin düzenlemelerden sorumlu olan insan kaynakları birimi bu değişikliklerin uygulanmasında ve etkilerinde stratejik bir role sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı farklı sektörlerdeki organizasyonlarda çalışan insan kaynakları uzmanlarının görüşlerine dayanarak insan kaynakları yönetiminin temel fonksiyonlarındaki dijital dönüşümü ortaya koymaya çalışmaktır. Bu amaçla; hızlı servis, otomotiv, hazır giyim, lojistik, holding, danışmanlık, eğitim danışmanlığı, teknoloji, enerji, bankacılık, medikal, tekstil, kahve, e-ticaret, yazılım, ambalaj, havayolu, hızlı tüketim, bilgi teknolojileri, cam ambalaj, üretim ve kozmetik gibi farklı çalışma alanlarında insan kaynakları pozisyonlarında görev yapan 30 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen veriler; katılımcıların deneyim aktarımında bulunduğu insan kaynakları etkinliklerine katılım ile desteklenmiştir. Bu bağlamda, araştırmada elde edilen veriler katılımcıların ve sektörlerin özellikleri; dijital dönüşüm tanımları, İK fonksiyonlarının uygulamaları; İK uygulamalarında iletişimin rolü temalarında sınıflandırılmış ve yorumlanmıştır. Hem literatür hem de katılımcıların görüşleri bu paradigma değişiminin teknolojik, kavramsal ve İK analitiği bağlamında işin insandan uzaklaşması değil işin insancıllaştırılması için kullanımının önemine dikkat çekmektedir. Ancak organizasyonların bu uygulamaları benimseme biçimleri ve hızları uygulamaların sonuçlarının ve etkilerinin değerlendirilmesi ile ilgili eksikliklerin olabileceği ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla bu uygulamaların paylaşılması, üzerine konuşulması ve etkilerinin araştırılması çalışma yaşamı ve organizasyonların sürdürülebilirliği açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Technology, globalization, demographics of the world's population, economy, and new ways of working cause changes in today's working life. The human resources unit, which acts as a bridge between management and employees and is responsible for the regulations regarding the employee life cycle, has a strategic role in implementing and impacting these changes. The main purpose of this research is to reveal the digital transformation in the basic functions of human resources management based on the opinions of human resources experts working in organizations in different sectors. To this end, fast service, automotive, apparel, logistics, holding, consultancy, training consultancy, technology, energy, banking, medical, textile, coffee, e-commerce, software, packaging, airline, fast consumption, information technologies, glass packaging, production and 30 participants who work in human resources positions in different fields such as cosmetics were interviewed. The data obtained from these interviews was supported by participating in human resources activities where the participants shared their experiences. In this context, the data obtained in the research are the characteristics of the participants and sectors; definitions of digital transformation, and applications of HR functions; The role of communication in HR practices have been classified and interpreted in themes. The literature and the participants' opinions draw attention to the importance of using this paradigm shift in the context of technological, conceptual, and HR analytics, not for the dehumanization of work but for the humanization of work. However, how organizations adopt these practices and their speed raises the possibility that there may be deficiencies in evaluating the results and effects of the practices. Therefore, sharing these practices, discussing them, and investigating their effects is very important in terms of organizations' working life and sustainability.