Eser sözleşmelerinde yüklenicinin özen borcuna aykırı davranması ve hukuki sonuçları
Legal results of the contractors duty of care and unethical acts
  1. Tez No: 526698
  2. Yazar: BİRGÜL YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türk Borçlar Kanunu'nun 470- 486. Maddelerinde düzenlenen eser sözleşmesi, uygulaması en fazla olan sözleşmelerin başında yer aldığı için, doktrinde bir çok yazar tarafından inceleme konusu yapılmış ve sayısız esere konu olmuştur. Eser sözleşmesinin tarafı olan yüklenicinin borçları uygulamada çokça ihtilaflara yol açtığı için çalışmamızda yüklenicinin özen borcu ve aykırı davranışın hukuki sonuçları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Yüklenicinin özen borcuna aykırı davranışı nedeniyle iş sahibinin hakları; Tazminat talebi, eserin yüklenicinin kendisine düzelttirilmesi veya üçüncü kişiye yaptırılması ve sözleşmeyi feshetme hakları Türk Borçlar Kanunu, ilgili diğer kanunlar ve Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir. Bunun yanında eser sözleşmesinde yüklenicinin özen yükümlülüğüne aykırı davranışın hukuki sonuçları ile ilgi kitaplar, makale ve her türlü yazılı ve internet kaynakları ve doktrinde hakim görüşlerden de yararlanılmıştır. Çalışmamızın temel hedefi, eser sözleşmelerinde yüklenicinin özen yükümlülüğü ve aykırı davranışın hukuki sonuçları ile ilgili faydalı bir tez ortaya çıkarmak olup bu yönde çaba harcanmıştır.
Özet (Çeviri)
The contract of construction, which is coordinated in Articles 470-486 of Turkish Code of Obligations, has been the subject of numerous studies and has been investigated by many researchers since it is at the top of the contracts with the greatest number of applications. Because the contractor's debts, which is the side of the contract of construction, caused many disputes in practice, duty of care and unethical acts have been discussed in details in the current study. Due to the unethical acts of contractor, the rights of business owners has been examined in the lights of claim for compensation, contractor's correction of his own work or correction by a third party, and right to terminate the contract, Turkish Code of Obligations, other relevant laws, and supreme court decisions. In addition, the researcher benefited from the dominant views while using books, articles, all kinds of written sources and internet resources, and the doctrine related with the legal results of the contractor's duty of care and unethical acts. The main purpose of this present study is to give a beneficial thesis about the legal results of the contractor's duty of care and unethical acts.