Sosyal medya bağımlılığı ve psikolojik dayanıklılık
Social media addiction and psychological resilience
- Tez No: 526710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada Sosyal Medya Bağımlılığı ile Psikolojik Dayanıklılık arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırmada ölçekler 18-24 yaş aralığında bulunan ve sosyal medya kullanan 264 (211 kadın, 53 erkek) kişiye uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların cinsiyet ve gelir düzeyine ilişkin sorulan olduğu sosyo-demografik bilgi formu, Şahin ve Yağcı (2017) tarafından geliştirilip güvenlik ve geçerlik çalışmaları yapılan“Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği”ve Smith ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen ve Doğan (2015) tarafından Türkçe adaptasyonu yapılan“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 15.0 programı kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra ölçek puanlarının normallik sınamasında Çarpıklık katsayısı, t testi, gelir düzeyi değişkenine göre karşılaştırmada ANOVA testi ve LSD post hoc testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between Social Media Addiction and Psychological Resilience examined. Scales applied to 264 (211 female, 53 male) social media users in the age range of 18 to 24. Scales of this study are: Sociodemographic Scale, for gender, income ,“Social Media Addiction Scale”prepared by Şahin and Yağcı (2017) and“Brief Resilience Scale”prepared by Smith et al. (2008) and adapted into Turkish by Doğan (2015). SPSS 15.0 program used for the analysis of the vectors. Coefficient of skewness, t test, ANOVA test and LSD post hoc tests used in addition to descriptive statistical methods.