Ege bölgesi dokuma kaynaklarının geleneksel ve günümüz kumaş tasarımı bağlantıları açısından yorumlanması
Interpretation of Aegean region weaving resources in terms of traditional and contemporary fabric design connections
  1. Tez No: 956092
  2. Yazar: ECEM TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. SEDEF ACAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Ege Bölgesi Dokuma Kaynaklarının Geleneksel ve Günümüz Kumaş Tasarımı Bağlantıları Açısından Yorumlanması“ başlıklı sanatta yeterlik tez çalışması yapılan alan araştırmalarının sonucundan elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır. Geleneksel dokumaların giderek kaybolmaya başladığı günümüz dünyasında söz konusu dokumaların tarihsel, kültürel açıdan incelenmesi yanında desen ve fiziksel özelliklerinin belirlenerek gelecek nesillere aktarılması önemlidir. Dokumaların yöresel, görsel ve fiziksel özellikleri gözlem ve söyleşi tekniklerinden faydalanılarak tespit edilmeye çalışılmış, alan araştırmalarıyla geleneğin içerisinde incelenerek belgelenmiştir. Kültürümüzün önemli yansıması olan geleneksel dokumaların gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılması için dokuma yapılan yörelerin özelliklerinin belirlenmesi ve bunların bir bütün içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Farklı kullanım alanları, kendine özgü dokuma teknikleri, ham madde farklılıkları, renk, motif, desen anlamları geleceğe bırakılacak kültür miraslarıdır. ”Ege Bölgesi Dokuma Kaynaklarının Geleneksel ve Günümüz Kumaş Tasarımı Bağlantıları Açısından Yorumlanması" başlıklı sanatta yeterlik tez çalışmasının Birinci Bölümünde Ege Bölgesi dokuma kaynakları içinde mekikli düz dokumalar seçilmiş ve bu konuya odaklanılmıştır. Bu dokumalar sürdürülebilirlik açısından incelenmiştir. Dokuma geleneneğinin sürdürülebilirliğine odaklı yaklaşımlar yavaş moda kapsamında ele alınmıştır. İkinci Bölümünde Ege Bölgesi dokumaları alan araştırmaları ile desteklenerek, bulunan örnekler desen, renk ve motif özellikleri, hammadde, yapı, dokumaya hazırlık işlemleri, kullanılan tezgahların özellikleri açısından incelenmiştir. Üçüncü Bölümünde ise Kızılcabölük dokumaları örneğinden yola çıkılarak aslına uygun yeni kumaş tasarımları yapılarak görsel ve yapısal etkileri incelenerek sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Interpretation of Weaving Resources of the Aegean Region in terms of Traditional and Contemporary Fabric Design Connections”was prepared in line with the information obtained as a result of field research. In today's world, where traditional weavings are gradually disappearing, it is important to examine the historical and cultural aspects of these weavings as well as determining their pattern and physical characteristics and transferring them to future generations. The local, visual and physical characteristics of the weavings were tried to be determined by using observation and interview techniques, and documented by examining them in the tradition through field research. In order to transfer traditional weavings, which are important reflections of our culture, to future generations and to keep them alive, it is necessary to determine the characteristics of the weaving regions and to evaluate them as a whole. Different areas of use, unique weaving techniques, raw material differences, color, motif and pattern meanings are cultural heritages to be left to the future. In the first part of the thesis titled“Interpretation of the Weaving Resources of the Aegean Region in terms of Traditional and Contemporary Fabric Design Connections”, the weaving resources of the Aegean Region are examined in terms of sustainability. Approaches focused on the sustainability of the weaving tradition are discussed within the scope of slow fashion. In the second part, the weavings of the Aegean Region are supported by field research and the samples found are examined in terms of pattern, color and motif characteristics, raw materials, structure, weaving preparation processes, and the characteristics of the looms used. In the third part, based on the example of Kızılcabölük weavings, new fabric designs were made in accordance with the original, visual and structural effects were examined and the results were discussed.