Barpı'nın hayatı, şiirleri ve sanatı
Life of Barpi, his poetry and his literary work
- Tez No: 526742
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA KARADAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
1884 yılında Kırgızistan'ın Güney tarafındaki Suzak kasabasında doğan Barpı Alıkulov, Kırgız Aşık edebiyatının en ünlü şairlerinden birisidir. Genç yaşından itibaren sürekli başkasının yanında çalışarak hayatını devam ettirmiştir. 11 yaşında henüz okuma yazmayı öğrenmeden kendi kendine kopuzsuz şiir söylemeye başlayan Barpı, kısa sürede atışmalarda göstermiş olduğu başarıdan dolayı Kırgız aşıkları arasında yer almıştır. Barpı diğer Kırgız aşıklarından farklı olarak felsefi konularda realits bir üslup ile şiirler söylemiştir. Barpı'nın aşk üzerine söylemiş olduğu şiirleri ise yeteneğinin ne derece yüksek olduğu ve retoriğinin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Kırgız Çağdaş edebiyatının şiir teknikleri, Barpı'nın şiirlerinde önemli bir yer tutmuştur. Bunun yanı sıra Doğu edebiyatı ve Batı edebiyatı tekniklerini de şiirlerinde kullanmıştır. Şiirleri, Barpı ölmeden önce hükümet tarafından derlenerek günümüz Klasik Kırgız edebiyatının yapı taşları haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Barpı Alikulov is one of the most famous poets of Kyrgyz minstrel literature who was born in Suzak village on the southern side of Kyrgyzstan in 1884. Since his youth, he has continued his life by working with others constantly. At the age of 11, Barpi began to write poetry on his own without learning to read or write and without playing qopuz. He was among the Kyrgyz minstrels because of his success on the call-and-response- duets. Unlike the other Kyrgyz minstrels, Barpı has spoken poems with a realistic style in philosophical matters. His poems, which Barpı has said about love, show how high his talent is and how strong his rhetoric is. Kyrgyz poetry techniques of contemporary literature have an important place in the poems of Barpı. In addition, he also used oriental and western literary techniques in his poems. The poems of Barpı have been compiled by the government befor his death and these poems havebecome the cornerstone of the classical Kyrgyz literature .