İnsan kaynakları yönetiminin bir parçası olarak performans değerlendirme sisteminin personel verimliliği üzerindeki etkisi
Examination of impact of the performance evaluation system's on staff productivity as part of human resources management
  1. Tez No: 526743
  2. Yazar: YILDIRIM TUĞRUL GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giderek artan rekabet ortamında şirketler açısından personel verimliliği ve insan gücünün kullanımı önemli bir noktaya gelmiştir. Diğer şirketlere karşı rekabet avantajını ellerinde bulundurmak isteyen şirketler doğru personeli seçmek ve personelden maksimum verimi elde etmek zorundadırlar. Şirketler personellerin performanslarını değerlendirerek onların potansiyel verimliliklerini ortaya çıkarıp, personel verimliliğini arttırmayı hedeflerler. Böylelikle şirketin ve çalışanın hedeflerine ulaşması da sağlamış olurlar. Burada performans değerlendirme sisteminin personel verimliliği üzerindeki etkisinin açıkça ortaya konulması gerekmektedir. Şirketlerin başarısı için personel verimliliğinin sağlanması şarttır. Performans değerlendirmenin doğru ve adaletli yapılmaması şirketler açısından huzur, maliyet, zaman ve verimlilik kaybına neden olacaktır. Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminin bir parçası olarak performans değerlendirme sisteminin personel verimliliği üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Staff productivity and using human power has become to an important point in progressively increasing competitive environment in terms of companies. Companies which wants to take the advantage of competition against other companies have to choose the right staff and take maximum efficiency from them. Companies aim at finding out their staff's potential efficiency by evaluating their performances. In this way they ensure company and staff both to reach the target at this point it needed to be put forth clearly, Performance evaluating system's effect on staff efficiency or the success of the companies, it is necessary to provide personnel efficiency. Failure to make performance evaluations correctly and justly will lead to loss of serenity, cost, time and efficiency in terms of companies. In this study, as part of human resource menagement, the impact of the performance evaluation system on staff productivity was tried to be examined.