Belediyelerin uyguladıkları revizyon imar planlarında yer değiştirme işleminin incelenmesi: Edirne Belediyesi örneği
The review of replacement processes within the revision zoning plans implemented by municipalities: In the case of Edirne Municipalitiy
  1. Tez No: 526762
  2. Yazar: NADİR HAKAN GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İmar planı değişiklikleri, imar yetkisi en geniş yerel yönetim birimleri olan belediyeler açısından kullanım biçimi, doğurduğu sonuçlar bakımından memnuniyetsizliklerin, anlaşmazlıkların ve tartışmaların oldukça yoğun olduğu bir durum sergilemektedir. Belediyelerin İmar Kanunundaki 18'inci madde kapsamında başvurdukları“yer değiştirme”işlemi de hali hazırdaki anlaşmazlık konularından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda; söz konusu yer değiştirme işleminin ne şekilde ortaya çıktığı, hangi kanun ve yönetmeliklerden etkilendiği, nasıl uygulama alanı bulduğu ve yer değiştirme işleminin doğuracağı sonuçların neler olduğu anlaşmazlıkları asgari düzeye indirmek bakımından önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı Edirne Belediyesinin gerçekleştirmiş olduğu yer değiştirme işlemleri kapsamında bu işlemlerin hukuki statüsünü belirleyerek, gelecekteki uygulamalara yol göstermek adına olası hukuki anlaşmazlıkları en aza indirecek öneriler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle yer değiştirme işleminin literatürdeki ve imar mevzuatındaki konumu, kavramın tanımı ve hukuki niteliğine yer verilecektir. Ardından, Edirne Belediyesinin 2007 yılından 2017 yılına kadar gerçekleştirdiği yer değiştirme uygulamaları ve bu uygulamalara karşı açılan davalar incelenecektir. Yapılan literatür taraması, Edirne Belediyesinin uygulamaları ve yargı kararları doğrultusunda yer değiştirme işlemlerinde yaşanabilecek anlaşmazlıklara ilişkin çözüm önerileri getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In context of results arising, zoning plan modifications and their usage in terms of the municipalities which are the largest local governments; display a situation that intense displeasures, disagreements and controversies take place.“The replacement process”referred within the scope of municipality zoning law, article 18 comes forward as only one of the existing controversial issues. In this respect; how that replacement process to arise, to be affected by which laws and regulations, how it to find scope of application and what results to arise from the replacement process; gain importance in terms of minimizing the disagreements. The aim of this thesis work is to offer suggestions to minimize legal disputes so to guide future applications within the scope of the replacement processes had been executed by Edirne Municipality, by determining the legal statue of these processes. In accordance with that aim, firstly, condition of the replacement process in terms of zoning legislations and literature, definition of the concept and its legal nature will be handled. After that, the replacement processes had been executed by Edirne Municipality from 2007 to 2017 and prosecutions against these processes will be investigated. By literature scan conducted, solution recommendations will be investigated for controversies that can take place within the replacement processes in accordance with implementations of Edirne Municipality and judicial decisions.