Çağdaş bankacılıktaki son eğilimler ve Türkiye'de uluslarüstü bankacılık
  1. Tez No: 52678
  2. Yazar: TAMER AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEZER ÖÇAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
ÖZET Bankalar, fonların etkin ve kesintisiz biçimde akmasına yönelik Finansal aracılık sürecinin en belirgin ve en önemli halkası durumundadır. Dolayısıyla, bankacılık, ulusal ve uluslararası boyuttaki finansal fonlaraı akışında ve aktarımında, hayati ve vazgeçilmez bir önem ve nitelik kazanmıştır. Dolayısryla, finansal aracılık sürecinin ve finansal sistemin anahtar sektörlerinden birisi durumunda olmuştur. Finansal sistemde önemM işlevlere sahip olan ve en örtetnM finansal aracılık halkasını oluşturan bankacılıkta, son yıllarda yoğun olarak baa eğrimler gözlenmektedir. Bu eğiîimİers menkul kıymetleştirme» finansal yenilik ve teknolojik gelişme, Deregülasyon, Globalleşme ve uluslarüstöleşme eğimleridir. Bu çahşma, finansal sistem başta olmak üzere özellikle bankacılıkta son yıllarda gözlenen eğöimleri Dünya ve Türkiye boyutunda bankacılık bağlamı içinde ayrıntılı olarak kıcelemekîeâk. Bu eğilimlerin bankacılığı ne yönde etkuedigj ve Türkiye boyutunda bu epimlerin neresinde olunduğu Melenmeye çalışılmaktadır. Ayrıca tarihsel perspektif içinde» tezin asıl konusu durumundaki eğilimlerden sonuncusu olan ulusiarüstft bankacılık olgusu yine Dünya ve Türkiye boyutunda çok çeşitli yönlerden ayramh olarak analiz edilmektedir. Bu bankaların Türkiye'deki uzantısı olan yabancı bankaların durumu hemen tüm boyutlarıyla sektördeki diğer banka gpıplan bağlamında karşılaştemah olarak ele alınmakta ve tarihsel perspektif ve süreç içerisinde Türk bankalarım ne yönde etkiledi© ve nereye getirdiği ortaya konmaya gayret edilmektedir. Ayrıca, Yabancı bankaların Türkiye'ye gelişinde ve Türk bankalarının uluslarüstüleşmesinde etken olan faktörler ekonometrik bir modelle belirlenmeye ve Türk bankalarının uluslarüstü boyutu ortaya konmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Banks are the most important and the most determined rings of the process of the financial intarmediation that provide efficient and permanent flow of financial funds. Therefore, banking gained a crucial importance and special form for transmission and the flow of funds both national and international level. That is because, it has been one of the key sectors of financial intermediation and financial system. A number of tendencies have been widely observed in recent years in banking sector that has some important functions in financial system. These tendencies are able to be pointed out such as Securitization, Financial Innovations and technological advance, Deregulation, Globalization and finally Supranationalizahon. This study examines the tendencies observed in financial system especially in banking with special reference to Turkish and Global cases. It is tried to be examined how these tendencies effect Turkish banking and banking sector. Furthermore, It is tried to be determined the current position of Turkish Banking. In addition, Supranational banking, that is, the last tendence and the main subject of the study, analysed from different aspects for both Turkish and Global dimentions. The Foreign banks are the typical example of the supranational banks in local level. It is also examined, m historical perspective, the position and situation of foreign banks in Turkey with compared to the other banking groups in Turkish Banking Sector. Besides, factors effecting the presence of foreign banks in Turkey (and also ones effecting the supranationalization of Turkish banks) are tried to be analysed with econometric models.