Türkiye'nin lojistik performansının dış ticaret etkisi
The effect of Turkey's logistics performance on foreign trade
- Tez No: 526770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
2017 yılı itibari ile ekonomik büyüklük bakımından dünyanın ilk 10 ülkesi incelendiği zaman bu ülkelerin aynı zamanda dünya ticaretinden en fazla payı alan ülkeler olduğu görülmektedir. Türkiye ise ekonomik büyüklük açısından 17., dış ticaret açısından ise 26. sıradadır. Türkiye'nin, ekonomik büyüklükte dünyanın ilk 10 ülkesi arasında olma hedefine ulaşabilmesi için dünya ticaretinden aldığı payın arttırılması gerekmektedir. Dış ticaretin önemli bir parçasını lojistik faaliyetleri oluşturduğu için de bu payın arttırılmasında lojistik önemli bir role sahiptir. Lojistik, ürünlerin taşınmasından bilginin taşınmasına kadar çok geniş bir yelpazeyi ifade etmektedir. Dış ticaretin gelişimi lojistik sektörünün gelişmesine, lojistik sektörünün gelişmesi de dış ticaretin gelişmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda lojistik sektörünün performansının dış ticarete olan etkisinin araştırılması önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı, Türkiye'nin lojistik performansının dış ticarete olan etkisini ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla, Türkiye'nin dış ticaretinde en büyük paya sahip olan ilk 24 ülkenin 2007-2016 dönemi verileri kullanılmıştır. Kurulan yedi adet regresyon sonucunda lojistik hizmet kalitesi dışındaki tüm lojistik performans göstergelerinin Türkiye'nin dış ticaretini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the top 10 countries of the world by means of economic size, it is seen that these top-achievers are also the ones taking the greatest shares from global trade. However, Turkey is at 17th rank prior to economic size, while she is at 26th rank in terms of foreign trade. In order to realize her goal of being within the first 10 countries by means of economic size, Turkey's share from the global trade have to be increased. Because of the fact that a great deal of global trade consists of logistics, logistics have an important role in increasing trade share. The term“logistics”covers a wide range from transporting goods to transferring information. It can be stated that there is a mutual relationship between foreign trade and logistics while both develop in accordance with each other. Thus, it is important to research the effect of logistic performance over foreign trade. The main motivation for this study is to reveal the effect of Turkey's logistic performance over foreign trade. So the data of 2007-2016 related to 24 countries, having the top shares in Turkey's foreign trade, were used. The results of seven regression analysis show that all logistic performance indicators have positive effect on Turkey's foreign trade except for service quality.