Lojistik yönetimi performansının dış ticaret üzerine etkisi; Türkiye örneğinde ekonometrik bir analiz
The effect of logistics management on foreign trade; an econometric analysis in the case of Turkey
  1. Tez No: 921170
  2. Yazar: NEFİSE GAYE MAHRUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de lojistik yönetimi ile dış ticaret performansı arasındaki ilişki, ekonometrik yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, lojistik yönetiminin Türkiye'nin ihracat ve ithalat hacimleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, lojistik performansını ölçen çeşitli göstergeler (örneğin, karayolu taşımacılığı verileri, lojistik altyapı yatırımları ve taşıma maliyetleri) kullanılarak, regresyon analizleri ve Granger nedensellik testleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, lojistik değişkenlerin dış ticaret performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Regresyon analizlerine göre, karayolu lojistik verilerindeki iyileşmelerin ihracat hacimlerini artırdığı, taşıma maliyetlerindeki artışların ise hem ihracat hem de ithalat hacimlerini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Granger nedensellik testleri ise, lojistik performansındaki değişimlerin dış ticaret hacimlerindeki değişimlerden önce geldiğini göstermektedir. Bu bulgular ışığında, Türkiye'nin lojistik yönetiminde yapacağı iyileştirmelerin dış ticaret performansını artırabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin stratejik konumunun avantajlarının tam anlamıyla kullanılabilmesi için lojistik altyapısının güçlendirilmesi, demiryolu ve denizyolu taşımacılığının geliştirilmesi, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik ilkelerinin lojistik süreçlere entegre edilmesi gerektiği önerilmektedir. Bu çalışmanın bulguları, Türkiye'nin dış ticaret politikaları ve lojistik yönetimi stratejilerine yön verebilecek önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study examines the relationship between logistics management and foreign trade performance in Turkey through econometric methods. The study aims to investigate the impact of logistics management on Turkey's export and import volumes. Various indicators measuring logistics performance (e.g., road transportation data, logistics infrastructure investments, and transportation costs) were used, and regression analyses and Granger causality tests were conducted. The analysis results indicate that logistics variables have a significant impact on foreign trade performance. The regression analyses show that improvements in road logistics data increase export volumes, while increases in transportation costs negatively affect both export and import volumes. Granger causality tests reveal that changes in logistics performance precede changes in foreign trade volumes. Based on these findings, it is concluded that improvements in Turkey's logistics management can enhance its foreign trade performance. Additionally, it is recommended that Turkey strengthens its logistics infrastructure, develops rail and sea transportation, and integrates digitalization and sustainability principles into logistics processes to fully capitalize on its strategic location. The findings of this study provide valuable insights that can guide Turkey's foreign trade policies and logistics management strategies.