Scott topoloji üzerine
On Scott topology
  1. Tez No: 526812
  2. Yazar: FUNDA NUR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez esas olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin konusu hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde esnek küme ve esnek Scott topoloji ile ilgili tanımlar verilerek bu tanımların bazı özellikleri üzerinde durulmuştur. Tezin son bölümünde, Scott küme ve Scott topoloji tanımları verilip bu uzaylarda Scott topolojiye göre posetlerin sürekliliği ve posetlerde filtrelerin yakınsaklık yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of three chapters. In the first chapter, general informations about the subject of the thesis is introduced.In the second chapter, the definition of soft set and soft Scott topology are introduced and some basic definitions and properties about those notions are studied. In the last part of the thesis, Scott set and Scott topology are defined. Then the continuity of posets via Scott topology and convergences of filters by posets are investigated. soft semi-open sets are introduced and their properties are given. Moreover, a generalization of soft continuity named soft weak continuity and soft almost continuity are defined and some properties are .