Europe's security challenges and transatlantic relations
Avrupa'nın güvenlik sınamaları ve transatlantik ilişkiler
- Tez No: 526813
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin mevcut güvenlik yapılanmasını, ABD ve NATO'nun rollerini de dikkate alarak, analiz etmeyi ve ardından transatlantik ilişkilerdeki değişiklikleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. II. Dünya Savaşı'ndan beri NATO, ABD liderliği altında, Avrupa'nın güvenliğini sağlayan ana kuruluş olarak hizmet vermektedir. Soğuk Savaş'ın sona ermesinden, Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı'nın dağılmasından sonra NATO'nun gerekliliğinin sorgulanmasına rağmen, İttifak, görev yönergesini ve rollerini gözden geçirmek ve yeniden tanımlamak suretiyle önemli kalabilmeyi başarmıştır. NATO, Avrupa ülkelerine, pek çok avantajlar sağlamıştır. En başta da ABD'nin nükleer yetenekler dahil savunma sanayileri alanında yapageldiği devasa yatırımlar ve bu suretle Avrupa'ya sağladığı koruma sayesinde Avrupa ülkeleri tasarruf ettikleri önemli miktardaki kaynaklarını başka alanlarda yatırım yapmak için kullanabilmişlerdir. Diğer taraftan, Avrupa'nın kendi savunma kabiliyetlerini geliştirmek ve stratejik otonomisi sağlamak amacıyla 1990'lardan bu yana hayata geçirilen çabalar ve girişimler neticesinde bazı ilerlemeler kaydedilmekle birlikte, NATO'nun caydırıcılığına sahip bir alternatifin ortaya çıkarılması mümkün olmamıştır.“Önce Amerika”olarak tanımladığı, içeriği tam olarak belli olmayan bir doktrin temelinde hareket eden ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa güvenliğini sağlamak için tesis edilen mevcut modelin devam ettirilmesine duyulan ihtiyacı sorgulamaktadır. ABD'nin her bir NATO üyesi ülkenin GSMH'sının en az %2'sini savunma sektörüne harcaması şartına uyum konusundaki ısrarı İttifak içinde yeni gerginliklere ve görüş ayrılıklarına neden olmaktadır. Bunlara ilaveten, ABD ve AB uluslararası ilişkilerde giderek farklılaşan stratejik çıkarlar ve hedefler takip etmektedirler. Bu koşullar altında, bu tezin cevabını aradığı ana soru şudur:“Transatlantik ilişkilerin değişen doğası AB'nin stratejik otonomi arayışında etkili oldu mu?”
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyse the European Union's current security structure, by taking into account the roles of the United States of America (USA) and North Atlantic Treaty Organization (NATO), and then to explore potential implications of the changes in transatlantic relations. Since World War II, NATO, under the leadership of the USA, has been serving as the main security provider for Europe. Although NATO's relevance was questioned after the end of the Cold War and the dissolution of the Soviet Union and Warsaw Pact, the Alliance, by re-visiting and re-defining its mandate and roles, has been able to remain important. NATO has offered Europeans multiple advantages. First, by relying on huge US investment in defence industries, including nuclear capabilities, European countries have been able to save significant resources and invest them in other areas. On the other hand, Europe's efforts and initiatives undertaken since the 1990s to develop its own defence capabilities and achieve strategic autonomy have achieved some progress but have not been able to produce an alternative to the NATO deterrent. US President Donald Trump, who acts on the basis of a vague doctrine called“America First”, has been questioning the necessity for continuation of this model. US insistence on adherence to the requirement that every NATO member should spend 2% of GDP for defence, causes tensions and disagreements within the alliance. In addition, the USA and the EU increasingly pursue differing strategic interests and objectives. Under these circumstances, the main question, which this thesis seeks to answer, is as follows:“Has the changing nature of Transatlantic relations influenced the EU's search for strategic autonomy?”