The effects of the russian federation-Ukraine conflict on the european union's efforts for energy security and the future of europe's energy landscape
Rusya federasyonu-ukrayna çatışmasının avrupa birliği'nin enerji güvenliği çabalarına etkileri ve Avrupa enerji ortamının geleceği
  1. Tez No: 943713
  2. Yazar: SERKAN SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Rusya Federasyonu-Ukrayna çatışması, Avrupa Birliği'nin (AB) eşi görülmemiş bir enerji krizi ile karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur. AB'nin, 2014 yılında Kırım'ın ilhak edilmesi dâhil olmak üzere geçmiş krizler esnasında politika belgelerinde yer alan prensipleri uygulamaya koymadaki yetersizliği ve Rusya Federasyonu ile enerji ilişkilerine eskisi gibi devam etmesi, yaşanan krizin arkasındaki en önemli nedenleri teşkil etmiştir. Bu çalışmada öncelikle AB, Ukrayna ve Rusya Federasyonu arasındaki enerji bağının dinamikleri ve denklemde yer alan veya alabilecek diğer aktörlerin rolleri irdelenmiş ve AB'nin enerji ihracatındaki değişimler ortaya konmuştur. Bu minvalde, AB'nin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tüketiminde ve ihracatında çarpıcı bir artış yaşandığı gözlenmiştir. Çatışmaların başlamasıyla birlikte AB, daha önce ortaya koyduğu politika belgelerinin sağladığı altyapıdan faydalanarak hızlı bir reaksiyon göstermiş ve iklim hedefleri ile enerji güvenliğini aynı çerçevede ele alan REPowerEU planı söz konusu reaksiyonun merkezinde yer almıştır. REPowerEU planının etkileri incelendiğinde, Rusya Federasyonu-Ukrayna çatışmasının AB'nin enerji güvenliği çabalarını olumlu yönde etkilediği, ancak AB enerji güvenliğinin tam olarak sağlanabilmesi için ele alınması gereken fırsat ile sınamalar bulunduğu görülmüştür. Özellikle, belirli tedarikçi ülkelerin ve enerji kaynaklarının AB'nin enerji karışımındaki payının önemli ölçüde artmasının ve bazı tedarikçi ülkelerin yenilenebilir enerji için gerekli nadir toprak elementlerinin tedarikindeki hâkimiyetinin büyük önem arz ettiği tespit edilmiştir. Müteakiben, AB enerji güvenliğinin seyrini fırsat ve sınamalara yönelik yaklaşımın belirleyeceğinden hareketle, Avrupa'nın enerji ortamının geleceğine ilişkin olası yollar ortaya konmuştur. Bu bağlamda AB'nin, nadir toprak elementlerinin kesintisiz tedariki için çözümler üreterek, yenilenebilir enerjiye yönelmesinin enerji güvenliği ve iklim hedeflerinin birlikte sağlanması bağlamında en ideal hareket tarzı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Russian Federation-Ukraine conflict has caused the European Union (EU) to face an unprecedented energy crisis. The inability of the EU to implement the principles presented in its policy documents during past crises, including the annexation of Crimea in 2014, and the continuation of energy relations with the Russian Federation as before were the most important reasons behind the current crisis. In this study, the dynamics of the EU, Ukraine and Russian Federation energy nexus and the roles of other actors who are or may be involved in the equation were analyzed and the changes in the EU's energy imports were presented primarily. In this respect, it has been observed that there has been a dramatic increase in the EU's liquefied natural gas (LNG) consumption and imports. With the commencement of the conflicts, the EU has reacted swiftly, by taking advantage of the infrastructure provided by its previous policy documents and the REPowerEU Plan, which addresses climate targets and energy security in the same framework, has been at the center of this reaction. When the impacts of the REPowerEU Plan were analyzed, it has been observed that the Russian Federation-Ukraine conflict affected EU's energy security efforts positively, but there are still opportunities and challenges that need to be addressed in order to fully ensure EU energy security. In particular, it has been identified that the significant increase of the share of particular supplier countries and energy sources in EU's energy mix and the dominance of particular supplier countries on the supply of Rare Earth Elements (REEs) required for renewable energy are of great importance. Subsequently, possible pathways for the future of Europe's energy environment have been put forward, recognizing that the approach to these opportunities and challenges will determine the course of EU's energy security. In this regard, it was concluded that the EU's orientation towards renewable energy by producing solutions for uninterrupted supply of REEs, is the ideal course of action in the context of ensuring energy security and climate objectives together.