Yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı, narsisizm ve empati düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between social media addiction, narcissism and empathy level in adults
  1. Tez No: 526818
  2. Yazar: BERNA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde sosyal medyanın yükselişi, sosyal ilişkilerimizin doğasının yanı sıra kendimizi nasıl sunduğumuzun ve algıladığımızın da değişmesine yol açmıştır. Bu nedenle son zamanlarda çoğu insan için problemli hale gelen sosyal medya kullanımı ile kişilik özellikleri arasındaki bağ merak konusu olmuştur. Bu araştırmada 18-65 yaş aralığındaki bireylerin sosyal medya bağımlılıkları ile narsisizm ve empati düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya, 18-65 yaş aralığında 677 kadın ve 450 erkek olmak üzere toplamda 1127 kişi katılmıştır. Çalışmanın uygulaması kolay örnekleme yöntemi kullanılarak sosyal medyada ulaşılabilen kişilerle iki haftalık bir süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada sosyal medya bağımlılığını değerlendirmek için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, narsisizm düzeyini belirlemek için Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Formu (BFNÖ-KF) ve empati düzeyini ölçmek için Empati Ölçeği-Kısa Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sosyal medya bağımlılığı ile narsisizm arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bireylerin narsisizm düzeyleri arttıkça sosyal medya bağımlılıkları da artış göstermektedir. Bununla beraber sosyal medya bağımlılığı ile empati düzeyi arasında negatif yönlü, anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığı yüksek olan bireylerin empati düzeyleri daha düşük olarak gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular alan yazın çerçevesinde detaylı olarak yorumlanmıştır. Sonuçlardan yola çıkılarak gelecekteki araştırmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rise of social media has led to change the nature of our social relationships as well as how we present ourselves and how we perceive it. The relationship between social media usage which has become problematic for most people and personality traits has been a matter of curiosity in recent times. The main objective of this study was to examine the associations between addictive use of social media, narcissism, and empathy level. In this study, the relationship between social media addiction, narcissism and empathy level in adults aged 18-65 years was examined. A total of 1127 people, 677 women and 450 men, participated. The study was conducted with people who can be reached in social media by using easy sampling method. The instruments of collecting data are comprised of Social Dependency Scale-Adult Form, the Five-Factor Narcissism Scale-Short Form and the Empathy Scale-Short Form. Results demonstrated that there is a positive relationship between narcissism and social media addiction. At the same time, social media addiction has a significant relationship in negative with empathy level. Individuals who are addicted to social media have higher narcissism and lower empathy level according to results. Limitations of the current literature and recommendations for future research are discussed. Limitations of the current literature and recommendations for future research are discussed. Obtained findings are interpreted in detail in the literature. Limitations of the current literature and recommendations for future research are discussed.