Yunan literatüründe Orhan Pamuk
Orhan Pamuk in Greek literature
- Tez No: 526820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT KARAGÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmamızda, Yunan literatüründen hareketle Orhan Pamuk'un Yunan kültür çevrelerindeki yerini tespit etmeyi amaçladık. Yazarın birçok eseri Yunancaya çevrilmiştir. Beyaz Kale romanı, yazarın tamamı Yunancaya çevrilen ilk eseridir. Devamında diğer eserlerinin de çevrildiği görülmektedir. Özellikle, 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıktan sonra yazara Yunan kamuoyunda daha yoğun bir ilgi olduğu çalışmamız sonucunda anlaşılmıştır. Çalışmamızda, Orhan Pamuk'un çevrilen eserleri hakkında bilgiler aktarıp bu eserler üzerine yazılmış yazılara yer vererek, bu eserlerin Yunanistan'daki edebiyat çevrelerinde nasıl değerlendirildiğini ortaya koyduk. Bununla birlikte yazarın edebî kişiliği ve politik kimliği üzerine yapılan değerlendirmeleri ele aldık. Ayrıca yazarla yapılan röportajları ve yazar hakkında yayın organlarında çıkan çeşitli haberleri ele alarak değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify Orhan Pamuk's place in Greek cultural circles by drawing upon Greek literature. Many of the author's works have been translated into Greek. White Castle [Beyaz Kale] is his first novel that was translated into Greek in its entirety, which was followed by the translation of his other works. Particularly after he was awarded with Nobel Prize in Literature in 2006, the author received greater attention in Greek public opinion, a fact that has been revealed by this study. The study provides information about Orhan Pamuk's translated works and cites articles written on these works, identifying how they are received in Greek literary circles. Furthermore, it discusses the reviews on the author's literary personality and political identity. It also examines various interviews with the author and other news about him published in the media.