Çocukların cinsel istismarı suçu
The crime of child sexual abuse
- Tez No: 526824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda kişilere karşı suçların düzenlendiği ikinci bölümün altıncı kısmında dört madde olarak hüküm altına alınmış olup, inceleme konumuz olan Çocukların Cinsel İstismarı Suçu ise 103.maddede düzenlenmiştir. 765 sayılı Ceza Kanununda da çocukların cinsel istismarı ile ilgili düzenlemeler olmasına rağmen taraf olunan uluslar arası metinlere paralel olarak gerekli değişiklikler yapılmış ve 5237 sayılı TCK'da daha kapsamlı bir maddeye yer verilmiştir. Bunun yanı sıra yakın zamanlarda 103.maddede, 6545 ve 6763 sayılı Yasalar ile değişiklikler yapılmış ve çalışmamızın ilgili bölümlerinde bu değişikliklerden de bahsedilmiştir. Çalışmamızda öncelikle,“çocuk”ve“istismar”kavramları irdelenmekle birlikte daha sonra cinsel istismar suçu ile benzer kavramların karşılaştırılması yapılmış; suçun tarihçesi ve karşılaştırmalı hukukta nasıl düzenlendiği incelenmiştir. Daha sonra ise, 5237 sayılı TCK'nın 103.maddesinde altı fıkra olarak belirtilmiş olan“Çocukların Cinsel İstismarı”suçu irdelenmekle beraber TCK'da yer alan benzer suçlar ile karşılaştırılması yapılmıştır. Son olarak, yargılamaya ilişkin hükümler ele alınıp cinsel istismarda“ispat”hususu incelenerek çalışmaya son verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Çocuk , İstismar, Çocukların Cinsel İstismarı, Cinsel Dokunulmazlık.
Özet (Çeviri)
Crimes against sexual immunity have been sentenced to four substances in the sixth part of the second chapter, where crimes against persons in the Turkish Penal Code 5237 numbered, and the crime of sexual exploitation of children who are subject to review, Article 103. arranged. In the Penal Code numbered 765, the amendments were made in line with the child's sexual abuse, but in paralel with the international texts of the entity, there was a more comprehensive item in TCK, which was numbered 5237. In addition, there have been amendments to the laws of Article 103, 6545 and 6763 in recent times, and these changes have been mentioned in the relevant departments of our study. In our study, the concepts of“child”and“abuse”were first examined, but then the comparison of similar concepts with the crime of sexual abuse; the history of the crime and how it is organized in comparative law is examined. Later, in the article 103 of TCK numbered 5237, the crime of“child sexual abuse”, which was stated as six paragraphs, was compared with similar crimes in TCK. Finally, the provisions of the judgment are discussed and the“proof”of sexual abuse is examined. KeyWords : Child, Abuse, Child Sexual Abuse, Sexual Immunity.