Üniversite öğrencilerinde umutsuzluk düzeyleriyle depresyon ve anksiyete belirtilerinin ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between depression and anxiety symptoms with hopelessness levels in university students
- Tez No: 526829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmanın amacı eğitim hayatına devam etmekte olan lisans ve yüksek lisans düzeylerindeki üniversite öğrencilerinin umutsuzluk, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla araştırmaya İstanbul ilinde öğrenim görmekte olan 250 lisans ve yüksek lisans öğrencisi katılmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada umutsuzluğun eğitim durumuna, hane gelir durumuna, okunan üniversiteyi isteyerek seçme durumuna, baba çalışma durumuna ve cinsiyete göre farklılık gösterdiği; fakat çalışma durumuna, yaşa, okunan bölümü isteyerek seçme durumuna, üniversite türüne, anne çalışma durumuna, baba eğitim durumuna, anne eğitim durumuna ve hanedeki birey sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Araştırmada depresyonun hane gelir durumuna, eğitim durumuna, çalışma durumuna, okunan bölümü isteyerek seçme durumuna ve üniversite türüne göre farklılık gösterdiği; fakat okunan üniversiteyi isteyerek seçme durumuna, yaşa, baba eğitim durumuna, anne çalışma durumuna, anne eğitim durumuna, baba çalışma durumuna, cinsiyete ve hanedeki birey sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Araştırmada anksiyetenin okunan üniversiteyi isteyerek seçme durumuna, okunan bölümü isteyerek seçme durumuna, baba eğitim durumuna, cinsiyete, anne eğitim durumuna ve anne çalışma durumuna göre farklılık gösterdiği fakat eğitim durumuna, hane gelir durumuna, üniversite türüne, baba çalışma durumuna, çalışma durumuna, hanedeki birey sayısına ve yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir.Umutsuzluk, depresyon ve anksiyete arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the hopelessness, depression and anxiety levels of undergraduate and graduate university students who are continuing their education life. For this purpose, 250 undergraduate and graduate students, who are studying in İstanbul,participated in this research. Demographic Information Form, Beck Hopelessness Scale, Beck Depression Inventory and Back Anxiety Scale were used to collect data. Independent samples T-test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis were used in the analysis of the data. In the study, hopelessness was found to be differed relating to the educational status, income level, father's working status and gender but it statistically shows that it does not depend on the working status, age, willingness to choose right academic department, type of unıversity, mother's educational status and the number of individuals in the family. In the study, depression was found to be differed relating to income level, educational and working status, choosing the right department willingly and type of university, but it statistically shows that it does not depend on choosing the college which they attend willingy, age, parents' working status, gender and number of the indivduals in the family In the study, anxiety was found to be differed relating to willingnes to choose right university and the department which they attend, parents' educational status, mother's working status an gender, but it statistically shows that it does not depend on educational status, income level, type of university, father's working status, number of individuals in the family. It was determined that there is a significant relationship between despair, depression and anxiety.