Al 7039 alaşımına uygulanan yaşlandırma ısıl işleminin sertlik, mikro yapı ve aşınmaya etkileri
The alternating heat treatment of Al 7039 allowed hardness, microstructure and abrasion effects
  1. Tez No: 526846
  2. Yazar: KEMAL ÇAĞATAY DANACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada toz metalürjisi yöntemiyle üretilen ve ardından ekstrüze edilen Al 7039 alaşımına farklı sürelerde T6 ısıl işlemi uygulanmıştır. Bunun için numuneler öncelikle 520 °C'de 1 saat ve ardından 495°C'de 2 saat çözündürülüp, su verildikten sonra 120 °C'de sırasıyla 4, 6, 8, 10, 16, 24, 32, 40 saat sürelerde yaşlandırma ısıl işlemi yapılmıştır. Isıl işlem sonrası gerçekleşen yapı dönüşümlerinin tespiti için SEM, EDS, XRD analizleri yapılmış ve optik mikroskop yardımıyla incelenmiştir. Su verme işlemi sonrası numunelerin 32 saate kadar yaşlandırma süresine kadar sertlik değeri artarken 40 saatlik yaşlandırma sonucunda numune sertliklerinde bir düşüş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, T6 heat treatment was applied to Al 7039 alloy which is produced by powder metallurgy method and then extruded for different periods. For this, the samples are first solubilized at 520 °C for 1 hour and then at 495 °C for 2 hours. After the water is added, the samples are aged at 120 °C for 4, 6, 8, 10, 16, 24, 40 Operation was performed. SEM, EDS, XRD analyzes were performed for the determination of structural transformations after heat treatment and examined with optical microscope. After quenching, the hardness value increased until the aging time of up to 32 hours, while the sample hardness decreased after 40 hours of aging.