Meymene (Faryab/Afganistan) bölgesinin etnobotanigi ve tarımsal biyoçeşitliliği
Etnobotanical and agricultural bioactivity of the field (Faryab \ Afghanistan) region
  1. Tez No: 526847
  2. Yazar: KHAL MOHAMMAD BABA BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, Afganistan'ın Faryab vilayetinin Meymene bölgesinde etnobotanik araştırmalar yürütülmüş ve bölge halkı tarafından kültüre alınan bitkiler araştırılmıştır. Bu çalışma ile birlikte ayrıca, Afganistan ve Faryab'ın coğrafi, ekonomik ve tarımsal özellikleri üzerinde durup, ekonomik olarak kültürü yapılan bitkiler de incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde giriş ve kaynak araştırması yapılmış, Afganistan ve komşu ülkeler üzerinde yapılmış etnobotanik çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Materyal ve Metot açıklanmıştır. Bu bölümde etnobotanik çalışmaların yapıldığı bölge hakkında bilgiler verilmiş, pazar araştırmaları, arazi çalışmaları ve bitki toplama yöntemleri açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde Bulgular yer almaktadır. Bu bölümde tespit edilen taksonlar, familya isimlerine göre alfabetik olarak sıralanmış ve taksonların etnobotanik kullanımlarına yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise sonuç ve değerlendirmeler yapılmış ve çalışmada kullanılan ekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, Ethnobotanical surveys were carried out in the Meymana region of Faryab province of Afghanistan and the cultivated plants were investigated by the people of the region. In addition to this study, we also examined the geographical, economic and agricultural characteristics of Afghanistan and Faryab, and cultivated plants. The study consists of four parts. In the first and second sections of the study, input and source researches were made and the sources on which the researches on ethnobotany were investigated. In the third part of the work, the Material and Method are explained. In this section, information about the area where the ethnobotany studies are made, market researches, field studies and plant collection methods are explained. Findings are in the fourth part of the work. The taxa identified in this section are listed in alphabetical order according to the family names and ethnobotanical uses of the taxa have been included. In the last part of the study, results and evaluations were made and the annexes used in the study were presented.