Afganistan Meymene'de (Faryab) vernaküler konut mimarisi üzerine araştırma
Study of vernacular residation architecture in the Maimana (Faryab)Afghanistan
  1. Tez No: 970874
  2. Yazar: QADRIA SHEWA QADERY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMMAR İBRAHİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Afganistan'ın kuzeybatısında yer alan Faryab bölgesi, tarihsel olarak çeşitli medeniyetlerin yakınlaşması ve kültürel etkilerin kesişmesi için önemli bir kavşak görevi görmüştür. Araştırma konusu olarak seçilen kerpiç malzemenin yerel mimarideki yapım teknikleri, günümüz mimarlık tartışmalarında özellikle“ekolojik”bağlamda ele alınmaktadır. Kerpiç malzeme kullanılarak uygulanan yapım tekniklerinin belgelenmesi bu konuda büyük önem arz etmektedir. Faryab Vilayeti, Meymene şehrindeki geleneksel kerpiç evlerin mimari özelliklerini, yapım tekniklerini, planlama organizasyonu ve kültürel önemini analiz etmektedir. Araştırma, yerel mimaride çevresel sürdürülebilirlik, kültürel değerler ve işlevsel gereksinimlerin entegrasyonunu analiz etmek için altı vaka çalışmasını incelemektedir. Yerel malzemelerin kullanıldığı kerpiç binalar ekolojiye, ekonomiye ve kültürel mirasa fayda sağlamaktadır. Geleneksel bilgi ve mimari miras korunarak sürdürülebilir yerel inşaat uygulamaları garanti altına alınır. Yerel malzemelerin ve uzmanlığın erişilebilirliği sayesinde kerpiç yapıların bakımı ekonomiktir.Çalışma, orta avluları, hiyerarşik mekânsal organizasyonu ve özellikle ev kullanımı ve binanın dayanıklılığını ve performansını artıran titiz toprak seçimi gibi geleneksel inşaat yöntemlerinin uygulanmasını kapsayan karmaşık tasarım modellerini aydınlatmaktadır. Çalışma, konutların iklim adaptasyonu ve özellikle mahremiyet ve sosyal etkileşim gibi yerel kültürel değerlerin somutlaştırılmasıyla ilgili ayırt edici özelliklerini vurgulamaktadır. Bu yapılar mevcut bakım ve adaptasyonda zorluklarla karşılaşsa da, mimari ilkeleri modern sürdürülebilir mimari için önemli içgörüler sağlamaktadır. Çalışma, Meymene'nın kerpiç mimarisinin çevresel, kültürel ve işlevsel faktörleri etkili bir şekilde uyumlaştıran önemli bir mimari geçmişi örneklediğini ve bölgedeki sürdürülebilir bina uygulamaları için uygun içgörüler sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Faryab region in northwestern Afghanistan has historically served as an important crossroads for the convergence of various civilisations and the intersection of cultural influences. The construction techniques of the adobe material selected as the subject of the research in local architecture are discussed in today's architectural debates, especially in the 'ecological' context. Documentation of the construction techniques applied using adobe material is of great importance in this regard. It analyses the architectural features, construction techniques, planning organisation and cultural significance of traditional adobe houses in Meymene city, Faryab Province. The research examines six case studies to analyse the integration of environmental sustainability, cultural values and functional requirements in vernacular architecture. Adobe buildings using local materials benefit ecology, economy and cultural heritage. Traditional knowledge and architectural heritage are preserved, guaranteeing sustainable local construction practices. The study illuminates complex design patterns involving centralised courtyards, hierarchical spatial organisation, and the application of traditional construction methods, in particular the use of houses and the rigorous selection of soils that enhance the durability and performance of the building. The study highlights the distinctive features of the dwellings related to climate adaptation and the embodiment of local cultural values, particularly privacy and social interaction. Although these structures face challenges in current maintenance and adaptation, their architectural principles provide important insights for modern sustainable architecture. The study shows that the adobe architecture of Meymene exemplifies an important architectural history that effectively harmonises environmental, cultural and functional factors and provides relevant insights for sustainable building practices in the region.