Kocaeli ilinde olası bir doğal afet sonrası doğalgaz kriz masası yerleşim optimizasyonu
Natural gas crisis desk location optimization after a possible natural disaster in Kocaeli province
- Tez No: 526855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli'de doğalgaz dağıtım şirketi tarafından olası bir doğal afet sonrasında tesis edilmesi kararlaştırılan kriz masalarının mevkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Kriz masalarının işlevi, olası bir doğal afet sonrasında doğalgaz şebekesinde oluşabilecek arıza, yıkım, sızıntı, vb. olaylara müdahale etmek ve sahada çalışan acil ekiplerine destek olmaktır. Şirket yetkilileri ve alan uzmanlarıyla yapılan toplantılarla 310.000 doğalgaz kullanıcısına; ulaşımı kolay olan, acil durumları ekiplere süratle iletebilme imkanı sağlayan ve doğal afetten etkilenme ihtimali düşük aday mevkiler belirlenmiştir. Kriz masası mevkilerinin seçiminde üç adımlı bir çözüm yöntemi geliştirilmiştir. İlk adımda, doğalgaz kullanıcıları tiplerine (sanayi, ticari, ev) göre ayrılmış ve kümeleme analizi yapılarak bu kullanıcıların mevkilerini temsil eden küme merkezleri belirlenmiştir. Problemde personel sayısı ve ulaşım zamanı kısıtları dikkate alınarak maksimum sayıda kullanıcıya ulaşmak hedeflenmiştir. İkinci adımda, tespit edilen küme merkezleri için maksimum kaplama yerleşim problemi matematiksel modeli geliştirilmiştir. Bu modelde, her müşteri tipi için farklı bir ağırlık kullanılmıştır. Kriz masası sayısının kesin olmaması nedeniyle, üçüncü adımda, oluşturulan matematiksel model farklı sayıdaki tesis sayısı için çözülmüş, tesis sayısındaki artışın amaç fonksiyonuna olan etkisi analiz edilmiştir. Son olarak, yapılan duyarlılık analizi ile ağırlık değerlerinin amaç fonksiyonuna olan etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçların, Kocaeli'de olası bir doğal afet sonrası doğal gaz sistemlerinde yaşanacak olumsuzlukların azaltılmasında ve olaylara süratle müdahale edilmesinde etkili olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the positions of the crisis desks that agreed by the natural gas distribution company in Kocaeli after a possible natural disaster. The functions of the crisis tables after a possible natural disaster, are to intervene quickly in incidents like breakdowns, destructions, leaks, etc. that may occur in the natural gas network and to support emergency teams on the field. By the meetings held with company officials and domain experts, candidate points, which are easy to access, capable of promptly delivering incidents to the emergency teams and not affected by possible natural disasters, selected for 310,000 natural gas users in the province. A three-step solution has been developed in selecting the positions of crisis desks. In the first step, all the gas users are classified by user types (industrial, commercial, residential) and cluster analysis applied for each type. It is aimed to reach the maximum number of users due to the personnel and transportation time constraints in the problem. In the second step, we set the model of maximum coverage location problem. In this model, different weights are used for each customer type. In the third step, we solved the problem for different number of crisis desks. Finally, we applied sensitivity analysis to examine the effects of different weights on the objective function. It is evaluated that the results were beneficial in reducing the negativity in the natural gas systems and for promptly respond after a possible natural disaster in Kocaeli province.