Kent içi yollarda tasarım ilkelerinin Konya örneğinde incelenmesi
Investigation on the Konya basics of the roads landscape design principles in the urban
- Tez No: 526856
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüzde artan yapılaşma, nüfus ve gelişen teknoloji kentleri doğa yaşamından uzaklaştırmak-tadır. Kent ortamında yaşayan insanlar ve özellikle çalışan kent insanı yapı kitleleri arasında sıkışıp kal-makta ve doğaya olan özlem gün geçtikçe artmaktadır. Yollar kentsel alanlarla kırsal alanların bağlantısını kurma ve çeşitli kentsel kullanım biçimlerini birbirine bağlama görevi yapar. Planlı gelişen kentlerde kentin iskeletini ve gelişim yönünü belirleyen, kent kimliğini oluşturan yollar ve geniş bulvarların ana işlevi yaya ve taşıt hareketlerinin rahat, konforlu, kolay ve güvenli olmasını sağlamaktır. Ayrıca yolların kentsel tasarımda görsel, estetik ve işlevsel pek çok fonksiyonu bulunmaktadır. Ancak kendinden beklenen işlevleri yerine getirmesi için peyzaj tasarım ilkelerine uyulması oldukça önemlidir. Bu çalışma, Konya kentinin merkez ilçelerinde yer alan önemli 5 ana cadde ve 6 kavşakta ince-lenmiştir. Çalışmada yol kenarı, orta refüj ve kavşaklarda yapılan peyzaj çalışmaları incelenmiş, bitkisel tasarım ilkeleri çerçevesinde yol bitkilerinin kente ve kentsel açık-yeşil alan sistemlerine olan katkısı değerlendirilmiştir. Kent içi yol ve kavşaklarda taşıt ve yaya trafiğinin güvenliği, yolların rahat bir şekilde kullanılabilirliği açısından eksiklikler belirlenmiştir. Sonuç olarak Konya kentinde yapılan yol peyzaj tasarımı, bitki tür seçimi, uygulama ve bakım teknikleri ile ilgili öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increasing urbanization, population and technology keep people away from nature. Urban people and especially workers feel stucked between building masses and their longings are increas-ing from day to day. Roads provide connection between urban and rural areas together with connecting urban usage styles. In developing countries within a plan frame, roads have a definitive role of a city character via providing easy and safe move of people and vehicles with vide boulevards and wide roads. Addition to this, roads have visual, aesthetic and functional features in urban design. However, applying urban design principles has a vital importance for benefit from roads completely. In this study, 5 main roads and 6 roundabouts are examined in the field of plant design in roads, refuges, pavements and intersections considering plant design principles. Benefits and contributions of road plants to the urban live Systems are examined. As a result, suggestions and false applications have been proposed about plant type selection, application and design principles