Yaş meyve ve sebze imalatçı-ihracatçı işletmelerinin taşıyıcı seçiminde kullandıkları kriterlerin ve önem derecelerinin araştırılması: Aydın ili uygulaması
Investigation of the criteria and importance of fresh fruit and vegetables manufacturer-exporter enterprises used in carrier selection: Aydın provincial application
  1. Tez No: 822105
  2. Yazar: ELİF KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bozulması muhtemel ürün grupları içerisinde yer alan yaş meyve sebzeler depolarda muhafaza edilmesi açısından zorlukları olan ve tüketiciye sunulması aşamasında zaman unsurunun öneminin fazla olduğu ürünlerdir. Bu çalışmanın temel amacı, imalatçı- ihracatçı işletmeler açısından yaş meyve ve sebze taşımacılığında soğuk zincirin kırılmadan, ürün kaybını en düşük düzeyde tutarak taşımanın sağlanması açısından taşıyıcı seçiminin yapılması ve önem derecelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın bir ve ikinci bölümlerinde yaş meyve sebze, soğuk zincir kavramı, lojistik hizmet sağlayıcılar ve taşıyıcı seçim kriterleri tanımlamaları yapılarak detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise çok kriterli karar verme yöntemlerinden ağırlıkların belirlenmesi için Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve FUCOM yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Karşılaştırma matrisi hazırlanan anket üzerinden ilgili firmanın satın alma müdürü tarafından verilen değerler doğrultusunda oluşturulmuştur. Sonrasından belirlenen kriterlerin önem derecesinin saptanmasına yönelik TOPSİS ve ELECTRE yöntemi tanımlanıp uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fresh fruits and vegetables, which are among the product groups that are likely to deteriorate, are products that have difficulties in terms of keeping them in warehouses and that the time factor is of great importance during the presentation to the consumer. The main purpose of this study is to select the carrier and investigate their importance in terms of exporting and importing enterprises in terms of ensuring the transportation by keeping the product loss at the lowest level without breaking the cold chain in the transportation of fresh fruits and vegetables. In the first and second parts of the study, fresh fruits and vegetables, the concept of cold chain, logistics service providers and carrier selection criteria are defined and explained in detail. In the third chapter, information is given about the Analytical Hierarchy Process (AHP) and FUCOM method for determining weights from multi-criteria decision making methods. The comparison matrix was created in line with the values given by the purchasing manager of the relevant company on the basis of the prepared questionnaire. Afterwards, TOPSIS and ELECTRE methods were defined and applied to determine the degree of importance of the determined criteria.