Tanzimat tiyatrosunda sosyal meseleler
- Tez No: 52687
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERCİLASUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
ÖZET Bu tez, 1839-1885 yılları arasında neşredilmiş olan tiyatro kitaplarında ele alınan sosyal meseleleri inceleme çalışmasıdır. Yukarıda belirtilen tarihler arasında yayımlanmış olan tiyatro eserleri derlenerek tasnif edilmiş, bu eserler sosyal meseleler açısından tek tek değerlendirilmiştir. Çalışmamız sırasında toplam 134 tiyatro eserinin 122 tanesi değerlendirilmiş, geriye alan 12 tiyatro eseri ise, konumuz dışında kaldığı için bu çalışmanın dışında tutulmuştur. Eserler, sosyal meseleler açısından incelenirken, sosyal konularla piyesler arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Her kitap, ilgili sosyal mesele başlığı altında değerlendirilirken, eserin dil ve üslubu üzerinde de bilgiler verilmiştir. Eserlerin tanıtıcı ve ayrıntılı künyelerinin yanında, tiyatro tarihi açısından önemli görülen mukaddimeler de kimi zaman aynen, kimi zaman de kısmen aktarılmıştır. Tezde, giriş bölümünde geleneksel Türk tiyatrosu ve bu tiyatronun temel unsurları tespit edilerek, Batı tarzı tiyatronun Tanzimat'a kadar ve Tanzimat'tan sonraki seyri hakkında ana hatlarıyla bilgi verilmiştir. Birinci bölümde aile ve aile ilişkileri üzerinde durulmuş, Tanzimat dönemi tiyatrolarına yansıyan aile profili gözler önüne serilmiştir. Evlilik meselesi, evliliğin ele alınış şekli, karşılıklı ve karşılıksız aşklar, yasak aşklar, namus meselesi, gelenek ve görenekler, boşama ve boşanma meseleleri gibi konular bu bölümde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde konusunu tarihten alan tiyatro eserleri incelenmiştir. Bu bölümde tiyatro eserleri konulan açısından tasnif edilmiş ve toplu değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Fikrî ve siyasî ideolojileri konu edinen tiyatro eserleri üçüncü bölümde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde eğitim ve eğitim meselesi üzerinde duran piyesler, beşinci bölümde dinî hayat ve inançlar, altıncı bölümde ise batılılaşma meselesi üzerinde duran eserler değerlendirilmiştir. Azınlıklar ve eşkiyalık meselesini ele alınan piyesler yedinci bölümde, diğer meseleler başlığı altında değerlendirilmiştir. Tanzimat döneminde yazılmış olan tiyatro eserlerinin hemen tamamına yakın kısmında ilk olmanın acemilikleri bulunmakla beraber, ele aldıkları meseleler açısından oldukça doyurucu olduklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims at analyzing books of plays that focus on problems pubhished between 1839 and 1885. The works of art of the time mentioned have been gathered and classified and evaluated on the basis of the social problems. 122 out of 134 plays have been assessed, the remaining 12 plays have not been considered relevant to the present study. While the plays were being analyzed on the basis of social problems of the period, the relationship between social topics and plays has been set up. Each book has been evaluated under the heading of the relevant social problem, while information about the language and the style were provided. The indetity of books as well as extracts of introductions that are important from the point of view of the history of such work of art are either totaly or partially available. In Introduction the traditional theatre and the basic elements of this theatre are identified and general information is given about progression of the theatre in the western style up to Tanzimat and after. The first chapter focusses on the family and the family relations in terms of a profile of a family type reflected in plays of Tanzimat. Topics such as marriage, the way marriage is considered, loves, honesty traditions, divorce have been scrutinized. The Second Chapter is devoted to the analysis of plays the topics of which are historical. In this section, the plays have been classified on the basis of their topics and analyzed. The analysis of the plays the topics of which are ideological and political is found in Chapter Three. While the plays that focus on education and educational problems constitute the Fourth Chapter, the Fifth Chapter deals with the plays on religions life followed by the analysis of the plays on Westernization in Chapter Six. The plays on minority groups and robbers are dealt with in Chapter Seven under The heading of“the other problems.”Nearly all the plays written during Tanzimat period reflect some sort of inefficiency due to the pioneering work of the writers, but rather satisfactory with regard to their subject matters.