Farklı elma çeşitleri üzerine asılan tuzakların Tropinota hirta (Coleoptera: Cetoniidae)'nın yakalaması üzerine etkisi
The impact of traps on different apple varieties on the Tropinota hirta poda (Coleoptera: Cetoniidae) catching
- Tez No: 526876
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yıllarında Isparta İlinde Red Chief, Williams Pride ve Braeburn elma çeşitlerinin çiçeklerinde beslenen Tropinota hirta'nın tuzaklarla yakalanmasına çeşitlerin etkisi ile tuzak asılan ve asılmayan ağaçlardaki çiçeklerde zarar oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Denemeler beş tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçta hem 2017 hem de 2018 yıllarında tüm çeşitler için, tuzak asılmayan kontrollerdeki çiçek sayıların, tuzak asılan ağaçlardakilerden daha fazla olduğu saptanmıştır. Bunun nedeninin, ergin böceklerin tuzaklardaki renk, su ve çekiciler ile ağaçlara doğru çekilmesi sonucunda tuzak asılan ağaçların çiçeklerinde daha fazla zarara yol açması olarak değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar, tuzakların ağaçlardan daha uzağa asılarak erginlerin yakalanmasının daha uygun bir yöntem olacağını ortaya koymuştur. 2017 yılında en fazla çiçek sayısına Williams Pride, daha sonra Braeburn ve diğerlerine göre göre daha az olarak Red Chief çeşidi çiçeğe sahip olmuştur. Benzer sonuçlar tuzak asılmayan ve sadece çiçekleri sayılan çeşitlerde de elde edilmiştir. 2018 yılında ise bu sıralama değişerek en fazla çiçek sayısına Red Chief, daha sonra Braeburn ve en az Williams Pride çiçeğe sahip olmuştur. Bunun o yılın çiçek tomurcuğu farklılaşmasının gerçekleşmesi ya da bir önceki yıldaki iklim koşullarının etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to compare the damage rates of flowers in the trees that are trapped and control trees with the catching of Tropinota hirta (Coleoptera: Cetoniidae) fed in Red Chief, Williams Pride and Braeburn apple varieties in Isparta in 2017-2018. The experiments were carried out in five replications. As a result, for all varieties in both 2017 and 2018, it was determined that the number of flowers in the control trees was more than in the trapped ones. The reason of that is more adult beetles lead to more damage in the flowers of trapped trees as a result of the trapped color, water, and attractants pulling them toward the trees. These results show that traps can be hung farther from the trees, making catching adults more convenient. In the year of 2017, Williams Pride variety had the highest number of flowers, followed by Braeburn and at least Red Chief. Similar results have been obtained in varieties that are control trees and are considered only flowers. In 2018, this ranking changed to Red Chief, followed by Braeburn and at least Williams Pride with the highest number of flowers. This is thought to be due to the differentiation of the flower buds of that year or the climate conditions of the previous year.