Türk sigorta sektörüne yapılan yabancı sermayeli yatırımların sebepleri ve sektöre etkileri
Causes and effects of foreign capital investments in Turkish insurance sector
  1. Tez No: 526896
  2. Yazar: NİLGÜN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL CULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünyada sigortacılık sektörüne bakıldığında, sigortacılık sektörünün işlevinin riski dağıtarak kayıpları tazmin etmenin çok ötesinde olduğu görülmektedir. Sigortanın tasarruf ve fon birikimi sağlamak, gelecekle ilgili kaygıları ortadan kaldırmak gibi işlevleri vardır. Bu işlevler sayesinde yeni yatırımlar yapılmakta, yeni istihdam fırsatları doğmakta ve insanların sosyal ve ekonomik açıdan refah düzeyi yükselmektedir. Kısacası sigorta insanların daha mutlu ve gelecekten emin olmalarına yardımcı olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde sigortacılık sektörünün de gelişmiş olduğu görülmektedir. Türkiye'de ise sigortacılık sektörü istenilen seviyeye henüz ulaşamamıştır. Kişi başına düşen prim üretimleri karşılaştırıldığında, Türkiye'nin hala çok gerilerde olduğu görülmektedir. Türkiye'de sigortacılığın geçmişine bakıldığında, Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri yabancı sermayenin çok önemli bir yeri olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı da Türk sigorta sektöründeki yabancı sermayenin durumunu tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Looking to the insurance sector in the world, it appears that the function of the insurance sector is far beyond compensating for the damage by spreading the risk. The insurance has functions such as saving money, accumulating funds and removing concerns about future. With these functions, new investments are made, new employment opportunities arise and the level of people's social and economic prosperity increases. In short, insurance helps people become happier and more confident. Although the functions of the insurance sector are so important, Turkey's insurance sector has not reached the intended level. Compared with the insurance premium production per capita in developed countries, Turkey's premium production is seen to be far behind. Considering the history of foreign capital in the insurance sector of Turkey since the period of the Ottoman Empire seems to be a very important place. The aim of this study is to determine the situation of the foreign capital in the Turkish insurance sector.