The effects of youth minimum wage on labour market and schooling outcomes: Evidence from Turkey
Asgari ücretin gençlerde işgücü piyasası ve okullaşma çıktıları üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
- Tez No: 526900
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, gençler için Türkiye'deki asgari ücretin işgücü piyasası ve okullaşma çıktıları üzerindeki etkileri yarı-deneysel bir yaklaşımla incelenmektedir. 2014 yılı Ocak ayından önce asgari ücret çalışanın yaşına göre belirlenmiştir. Nitekim asgari ücret 16 yaşın altındaki gençler için daha düşüktür. Bu durum, ücretlerde yaşa göre bir kesme olmasına neden olmaktadır. Ancak, bu uygulama 2014 yılında terk edilmiştir. Bu kesimi kullanarak çalışmada, Regresyon Süreksizlik (RS) tasarımı ile asgari ücretin 15-16 yaş grubundaki erkeklerde çeşitli çıktılar üzerindeki etkileri incelenmiştir: istihdam, ücretli istihdamı, işsizlik, işgücüne katılım, eğitimde olma, ne eğitimde ne de istihdam olma. Bunun için, çalışmada Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi kullanılmıştır. Nitekim asgari ücretteki değişimden 12 ay önce ve sonrası, yani 2013 Ocak-2014 Aralık dönemi, ele alınmıştır. Bu çalışmada iki model geliştirilmiştir. Birincisi standart RS yöntemine dayanmaktadır. İkincisi ise, ilkine farkların-farkı boyutunu katarak süreksizliğin-farkı modelinin kurulmasıyla elde edilmektedir. İki modelin sonuçları birbirine oldukça yakın seyretmektedir. Süreksizliğin-farkı modeline göre, 15 yaşındaki erkeklerin, 16 yaşındakilere göre, 2013 yılından 2014 yılına iş bulma olasılıklarındaki değişimin 0.03-0.06 puan daha az olduğu görülmüştür. Ayrıca, daha genç kesim için, işgücüne katılma olasılığındaki değişimin 0.01-0.03 puan daha az, buna karşın işsiz kalma olasılığındaki değişimin ise 0.02-0.03 daha fazla olunduğu bulunmuştur. Bu çalışma ayrıca, Türkiye'de asgari ücretin gençleri okula teşvik ettiğini gösterirken, ne eğitimde ne de istihdamda olma durumunu da kötüleştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of youth minimum wage policy on labour market and schooling outcomes in Turkey based on a quasi-experimental approach. Before January 2014, minimum wage was determined according to the age of a worker. Young workers under 16 years of age were entitled to get a lower pay. This created a cut-off at the wages paid to workers based on this age. Differentiation of minimum wage was eliminated in 2014. Exploiting this cut-off, we use an RD design to study the effects of minimum wage for 15-16-year-old males on the outcomes variables for being employee, employment, unemployment, labour force participation, being in education and being neither in employment nor in education. We employ Survey of Income and Living Conditions in Turkey. Indeed, we take 12 months before and after the change in the minimum wage policy, thereby covering 2013 January- 2014 December. In this study, we develop two models. In the first one, we follow a conventional RD methodology. The second one extends the first by adding a difference-in-differences aspect to RD, thereby forming a difference-in-discontinuities model. Both models are compatible regarding the empirical findings. The results of the difference-in-discontinuities model suggest that change in probability of finding a job is 0.03-0.06 pp less for 15-year-old males from 2013 to 2014, relative to 16-year-old males. Moreover, change in probability of being in labour force is 0.01-0.03 pp less, but the change in probability of unemployment is 0.02-0.03 pp more for the younger group. This model also reveal that minimum pay encourages young males to attend school, but raises the incidence of being neither in employment nor in education among them.