The effect of national minimum wage increase on youth unemployment in Nigeria
Nijerya'da ulusal asgari ücret artışının genç işsizliği üzerine etkisi
  1. Tez No: 689613
  2. Yazar: GLORY CHINYERE OZOEZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ŞEHİME ÖZÜTLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma, Nijerya'da ulusal asgari ücret artışının genç işsizliği üzerindeki etkisini incelerken genç işsizliği ile ulusal asgari ücret arasındaki trend eğilimini, asgari ücret artışının genç işsizliği üzerindeki etkisini ve genç işsizliği ile ulusal asgari ücret arasındaki nedensellik ilişkisini incelemeyi amaçlamatadır. İkincil verileri kullanan nicel araştırma tasarımını benimseyen çalışmada Dünya Bankasına ait 1991-2019 verileri kullanılmış ve analiz için genelleştirilmiş momentler yöntemi (GMM) kullanılmıştır. Sonuçlar, ulusal asgari ücretteki artışın istihdamda ve firmaların gençleri istihdam etme kabiliyetinde düşüşe yol açacarken Nijerya genç işsizliğinde artışa yol açacağı yönündeki a priori beklentiyi desteklemiştir. Sonuç, genç işsizliği ile ulusal asgari ücret arasında, ulusal asgari ücretten genç işsizliğine ters bir nedensellik olmaksızın, genç işsizliğinden ulusal asgari ücrete doğru tek yönlü bir nedensellik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the effect of the national minimum wage increase on youth unemployment in Nigeria. The objectives of the study are to examine the trend analysis between youth unemployment and national minimum wage, to determine the impact of the minimum wage increase on youth unemployment, and to examine if there is unidirectional causality between youth unemployment and national minimum wage. The study adopted a quantitative research design using secondary data, and the data was sourced from the World Bank from the year 1991 to 2019. A generalized method of moments (GMM) was used to analyze study data. The results supported the a priori expectation that any increase in the national minimum wage will lead to downsizing of labor and the ability of firms to employ new youth, thereby leading to an increase in youth unemployment in the Nigerian economy. The result shows that there is unidirectional causality between youth unemployment and national minimum wage which flows from youth unemployment to national minimum wage without reverse causality from national minimum wage to youth unemployment.