Deri sanayii işletmelerinde personel yönetimi üzerine bir araştırma
- Tez No: 52695
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Son yıllarda“Rekabet Gücü”sanayilerin en önemli konusu haline gelmiştir. Deri Sanayii İşletmelerinin altyapısı, teknolojisi ve ihracata yönelik performansı dikkate alınırsa önemli bir rekabet gücüne sahip olduğu görülmektedir. Bu olumlu gelişmelerin yanısıra sektörün bazı sorunları da vardır. Bunların başında ise; deri sanayii işletmelerinde etkili ve koordineli bir personel yönetimi gelmektedir. Bu araştırmada, deri sanayii işletmelerinde, üretimin önemli faktörlerinden biri olan personel yönetiminin gerekleri, işletmelerde personel yönetiminde karşılaşılan sorunlar üzerinde durularak, personel yönetiminin uygulanma düzeyinin belirlenmesi esas alınmıştır. İstanbul Organize Deri Sanayii Bölgesinde faaliyet gösteren 40 adet deri sanayii işletmesinin personel yönetimi çalışmaları incelenmiş ve personel yönetiminin sektördeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Beş bölümde tamamlanan araştırmanın birinci bölümünde; personel yönetiminin deri sanayii işletmelerindeki yeri ile araştırmanın amacı ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; deri sanayii ile ilgili bilgiler yarımda, yöne tim ve personel yönetimi konuları ana hatlarıyla ele alınmış.deri sanayii işletmelerinde personel yönetimi üzerinde durulmuş ve konuyla ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; incelemeye alınan 40 adet deri sanayii işletmesine uygulanan anket ve gözlemler yoluyla elde edilen veriler itablolar halinde düzenlenerek gerekil istatistik! analizler yapılmış tır. Son bölümde ise;elde edilen bulgular ışığında varılan sonuçlar ortaya konarak, personel yönetimi çalışmalarının deri sana yi işletmelerinde verimli ve etkili bir şekilde uygulanabilmesi için çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the last years the ability of competition has become the most important fact of the industries. As the Leather Industry Organizations' background, technology and performance on exportation are concerned it can be seen that the organizations have a significant ability of competition. But besides these positive developments, the sector has some problems. The most important one of these problems is the effective and coordinating personnel administration at the leather industry organizations. This research has the base of specifying the application level of personnel administration at leather industry organizations by analyzing the necessities of personnel administration which is one of the most important factors of the production and the most common problems at personnel administration. The personnel administration studies of the 40 leather industry organizations which are operating at the Istanbul Organized Leather Industry Region are examined and the importance of the personnel administration at the sector has been shown. In the first section of the research which has been completed as five sections, the place of the personnel administration at leather industry organizations and the aim and the importance of the research has been emphasized. illIn the second section, besides the information about the leather industry, the administration and the personnel administration subjects are considered on basic facts, the personnel administration at leather industry organizations are examined and some researches on this subject has been given. In the third section, the data which has been gained from the surveys and observations which are applied to the 40 examined leather industry organization are put into order as tables and the necessary statistical analyses are made. And in the last section the conclusions which are made by the help of the findings are shown and some proposals are developed for the efficient and effective application of the personnel administration studies at the leather industry organizations. iv