Organizasyonlarda karşılaşılan çatışmalar ve yönetilmesinde amaçlara ve sonuçlara göre yönetim sisteminin katkısı ve fonksiyonu
  1. Tez No: 52693
  2. Yazar: NUSRET TAYFUN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
TÜRKÇE ÖZET Günümüzde organizasyonlar bir çok insanı bir araya getiren kurumlardır. Bir araya gelen bu insanlarda işbirliği içinde çalışmalıdır. Günlük yaşantının karmaşıklığı, anlaşılmazlığı günümüzde organizasyonlardaki ilişkilerde yansımış, çatışma ve yabancılaşma sorunları sık görülen bir durum halini almıştır. Her şeyden önce“ Bir organizasyon sağlıklı ve etkin bir şekilde hedefine ulaşabilmesi için iyi bir şekilde yönetilmesi gerekir. Son yıllarda çatışmaların kaçınılmaz bir »olgu olduğu, yaratıcılığa, gelişmeye ve değişime imkan tanıdığı görüşleri benimsenmiştir. Fakat bu aşamada çatışmaların etkin bir şekilde yönetilme gerçeği unutulmamalıdır. Anlaşılmayan yada kötü yönetilen çatışmalar ileride daha büyük huzursuzluklara yol açabilmektedir. Zaten her şeyden önce yönetim farklılıkları yönetme sanatıdır. Çatışmaların iyi bir şekilde yönetilmesi yöneticilerin çatışmaları iyi bir şekilde algılayabilmesine ve doğru değerlendirebilmesine bağlıdır. Yöneticilerin hangi durumlarda ne gibi çatışmalarla karşılaşacaklarım belirtmek örgütsel etkinliğin sağlanabilmesi açısından önemlidir. Çünkü yönetici çatışmanın niteliğini kavradıktan sonra en uygun çözüm seçeneklerini aramalıdır. Tez çalışmasının ilk bölümünde organizasyonlarda karşılaşılan çatışmaların; kaynaklan, süreci ve çözüm teknikleri üzerinde durulmuş, çatışmaların kaçınılmazlığı belirtilmeye çalışılmıştır.Organizasyonlar için önemli sayılabilecek bir diğer hususta; çalışanların amaçlarıyla işletme amaçlan arasındaki çatışmaları en aza indirmek, daha kuvvetli ortak amaçlar bulabilmektir. Bu aşamada bireysel amaçlarla çalışanların amaçlarım bütünleştiren bir sistem olan ”Amaçlara ve sonuçlara göre Yönetim“ sistemi devreye girmektedir. Nitekim Tez çalışmasının 2. Bölümü; bu sistemin temel felsefesinin anlatılması ve tekniklerinin özetlenmesinde oluşmaktadır. Çalışmanın 3. Bölümünde ise Amaçlara ve Sonuçlara Göre Yönetim Sisteminin Yararları, zayıf yönleri ve ”Organizasyonlarda Çatışmaların Yönetilmesine" katkı ve fonksiyonu incelenmiştir. Tezin son bölümü ise diğer bölümlerde yer alan teorik bilgileri destekleyici nitelikte bir uygulama yapılmasıyla meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, organizations are institutes that bring numerous people together. These people who are brought together need to work in cooperation. The complexity and incomprehensibility of daily life has affected the relations within organizations, and problems of conflict and indifference have become situations which are frequently seen. First of all,“good management is a must for an organization to reach its objectives in a healthy and effective way”In the recent years, the opinion that conflicts are unavoidable and that they facilitate creativity, development and changes has been adopted. However, at this stage, the necessity of an effective conflicts management should be kept in mind. Incomprehensible conflicts or conflicts that lack good management may cause great problems in the future. In fact, differentiation in management is the art of management. Management of the conflicts in a healthy manner is dependent on the well comprehension and correct evaluation of the conflicts by managers. Determination of the types and conditions of conflicts that the managers shall be faced with, is significant for the effectiveness of an organization. This is due to the fact that the manager should search for the most suitable solution after the features of the conflicts are understood. In the first section the sources, durations and solution techniques of conflicts have been ivspecified and the unavoidability of conflicts has been emphasized. Another matter, which is significant in terms of organizations, is minimizing the conflict between the objectives of the organization and that of the employees, and finding more powerful objectives in common. At this stage,“the system of management by objectives and results”, which is a system that integrates the individual objectives with the objectives of the employees, emerges. Just as so, in the 2nd section of the study, the advantages and weak points of management by objectives and results has been examined along with its contribution and function in terms of“conflict management in organizations”The conclusion section of the thesis consists of an implementation that supports the theoretical information given in the other sections.