Sivas'ta yapılan meslekler ve boynuzdan yapılan ürünler üzerine bir araştırma
Research about products done by horn and jobs done in Sivas
- Tez No: 526941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmayla, tarihi, kültür ve sanat değerlerimizi tanıtmak, günümüzdeki örneklerle birlikte bu değerlerimizin yitip gitmesine göz yummamak ve gelecek kuşaklara sağlıklı ve kapsamlı bir bilimsel bilgi kaynağı sunmak amaçlanmaktadır. Ayrıca incelenen Sivas yöresine ait olan bu geleneksel el sanatlarının yok olması durumunda bu çalışma, Sivas'ta boynuzdan yapılan ürünlerle ile ilgili kaynak oluşturacağı yönünden önem taşımaktadır. Araştırma nitel olarak tasalanmıştır. Araştırma kapsamında Sivas'taki ustaların görüşlerinin alındığı anket formu ile bulgular oluşturulmuştur. Genel olarak Sivas il merkezindeki yapılan el sanatları bıçakçılık, ağızlıkçılık çubukçuluk, ahşaptan yapılan biblolar, dışında eski canlılığını yitirmiştir. Sivas bıçağı sanatının günümüzde halen devam ettiği tespit edilmiştir. Tarak sanatı ve diğer boynuzla yapılan ürünler incelendiğinde ise bu işle uğraşan tek bir ustanın olduğu ve bu ustanın da sağlık sorunları sebebiyle işini idame edemediği tespit edilmiştir. Sivas iline ait el sanatları ile ilgili araştırmalar, seminerler, tezler yapılmış, fakat boynuzla yapılan ürünlere yönelik az sayıda bilgiye rastlanılmıştır. Bu araştırma ile bu alandaki boşluğun doldurulacağı düşünülerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research it si aimed to introduce our historical, culturel and art values, not to pass over to disappear our values with today's examples, and present to future generation healthy, exsentive scientific information source. Moreover, this work has importance, because it this craftmans in Sivas region disappears, this work is a good source about produets mate by horn is in Sivas. This research designed as qualitative. In this research,findigs one formed whit the questinarie form inelude the craftman's views in Sivas. Generally, craftworks done in Sivas center lost it is livelihood expect cutlery, bladework, bar work, trinket done by wood. It is ascertained that Sivas knife art still continve in today's world. When it is examined comb art and other products done by horn, it is ascertained. This research has been prepared with the intention of filling this void.