Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar tanısı almış bireylerin internet bağımlılığı açısından sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılması
Comparison of internet addiction between patients diagnosed with OCD and releated disorders and healthy controls
  1. Tez No: 526954
  2. Yazar: SÜMEYYE SEREYİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAYKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada, obsesif kompulsif (OK) ve ilişkili bozukluğu olan bireylerde internet bağımlılığı ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç-yöntem: Çalışmaya DSM-5 tanı ölçütlerine göre obsesif kompulsif bozukluk, beden algısı bozukluğu, biriktirme bozukluğu, trikotilomani ve deri yolma bozukluğu tanısı alan 80 hasta ve psikiyatrik hastalığı olmayan 80 sağlıklı gönüllü alındı. Kişilerle görüşülerek sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Deneklere Yale-Brown OKB ölçeği, Barratt dürtüsellik ölçeği ve internet bağımlılığı ölçekleri uygulandı. Bulgular: İki grup arasında sosyodemografik veriler ve alkol, sigara kullanımı açısından fark yoktu. OKB grubunda ailede psikiyatrik hastalık öyküsü olan bireyler kontrol grubundan fazlaydı. Hasta grubunda internet kullanım süresi ve interneti sohbet amaçlı kullanım kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. OKB hastalarında internet bağımlılığı ölçek skorları, barrat dürtüsellik toplam ve dikkat, plansızlık alt skorları kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek bulundu. Ayrıca hasta grubu kendi içinde karşılaştırıldığında internet bağımlılığı ölçeği ile BDÖ-11 skorlarının pozitif yönde korelasyon gösteriyordu. Hasta grubunda internet kullanım süresi arttıkça internet bağımlılığı ölçek skorlarında da artış bulundu. Tartışma ve sonuç: Biz bu çalışmada OKB ve ilişkili bozukluk tanısı almış hastaların internet bağımlılığı ölçeği skorlarını, sağlıklı gönüllülerden önemli ölçüde yüksek olduğunu bulduk. Gruplar arasında internet kullanım sıklığı ve süresi açısından da istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. Bu bulgular OK ve ilişkili bozukluklar ve internet bağımlılığı arasında güçlü bir ilişki olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca internet bağımlılığı ve dürtüsellik arasında ilişki vardır. Dürtüsellik arttıkça internet bağımlılığını değerlendiren ölçeğin skorları da artmaktadır. Dürtüsel olan bireyler internet kullanımlarını sınırlayamayıp, bağımlılık geliştirmiş olabilir. Bütün bu bulgular psikiyatrik klasifikasyon alanında çalışanlarca göz önünde bulundurması gereken bir durum olarak görülmekle birlikte daha çok sayıda çalışmalarla desteklenmesi ve açıklığa kavuşturulması gerekir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this work is to study the relationship between internet addiction and impulsivity on patients diagnosed with obsessive-compulsive and related disorders. Materials and Methods: In this research, there were total of 160 participants which consists of 80 healthy volunteers and 80 patients diagnosed with following disorders wıth respect to DSM-5 criteria, -obsessive-compulsive, body dysmorphic, hoarding, hair-pulling and excoriation-. Each participant's sociodemographic information was recorded through interviews. In addition, Yale-Brown OCD (Obsessive-Compulsive Disorder), Barratt Impulsiveness and Internet Addiction scales were administrated to each participant. Results: There was no difference between patient and control groups in terms of sociodemographic data and usage of alcohol and tobacco. Patients with family psychological disorder medical history in OCD group were higher than control group. Internet usage time and using internet for chat purposes in patient group were significantly higher than control group. It has been found that, Internet Addiction Scale (IAS), Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Attentional Impulsiveness Subscale and Nonplanning Impulsiveness Subscale scores in OCD group were significantly higher than control group. Furthermore, IAS scores and BIS-11 scores were positively correlated and IAS scores and internet usage time were also positively correlated in patient group. Conclusion and Discussion: In this research, it has been found that IAS scores were significantly higher in patients with diagnosed with obsessive-compulsive and related disorders than healthy volunteers. There was statistically meaningful difference between patient and control group in terms of internet usage frequency and time. These findings show that, there is a strong relationship between Internet Addiction and obsessive-compulsive and related disorders. Additionally, there is a positive relationship between impulsiveness and internet addiction. All these findings should be taken into consideration by practitioners and researchers working on psychiatric classification field. Additionally, this issue should be investigated through further academic researchers and needs to be revealed through these studies.