Türk edebiyatında murabba (2.cilt)
- Tez No: 52697
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 861
Özet
ÖZET Murabba Arap, İran ve Türk edebiyatlarında kullanılmış olan ortak bir nazım şeklidir. Murabba, dörder mısralı bendlerle oluşturulmuş, belli kafiye örgOlerindeki şiirlere verilen bir isimdir. Türk edebiyatında murabbaın ortaya çıkışı 14. yüzyıla rastlar. Ancak murabba, en yoğun biçimde İS ve 16. yüzyıllarda görülür. Murabba, müzdevic ve mütekerrir murabbalar olmak üzere iki temel yapıda görünmektedir. Mütekerrir murabbaların temel kafiye örgüsü olan a a a A bbb A şeklinin, zaman içinde değişime uğramasıyla, önce müzdevic murabbaın temel kafiye şekli olan aaaa bbba şeklindeki kafiye örgüsü, daha sonra ise özellikle 16. yüzyıl içerisinde ilk dörtlüğün kafiyelenişinin farklılaşmaya başlamasıyla diğer kafiye örgüleri ortaya çıkmıştır. Murabba ile ilgisi olduğu, araştırmacılar tarafından belirtilen şarkı kavramı, çalışmamızda murabba ile birlikte ele alınmış ve aralarındaki değişik ilgiler üzerinde durulmuştur. Bu konuyla ilgili olarak, şarkının bir nazım şekli veya türü değil, sadece bir musiki terimi sayılması gerektiği sonucuna vardık. Çalışmamız, murabba ve şarkıyla ilgili olarak yaptığımız değerlendirmelerin ve elde ettiğimiz istatistik verilerinin bulunduğu Murabba ve Şarkı bölümleri ile örnek şiirlerin verildiği Metin kısmından oluşmaktadır. İstatistik sonuçlan, toplam 1866 şiirin incelenmesiyle elde edilmiştir. Murabba ve Şarkı bölümlerinde kafiye örgüsü, vezin, bend sayıları ve konu üe ilgili değerlendirmeler yapıldı. Yüzyıllara ve şairlere göre değişik şekillerde tasnif denemeleri tablo ve grafikler eşliğinde verildi. Bu bölümlerden elde ettiğimiz sonuçlara göre murabbalar, özellikle 4 veya S bendli olarak yazılmaktadır. Gerek murabbada olsun gerek şarkıda olsun vezin ve konu bakımından çeşitlilik görülmektedir. İncelenen şiirlerin önemli bir kısmi mahlaslıdır ve bu mahlaslar son bendde bulunmaktadırlar. Bazı şiirlerde, özel başlıklara rastlanmaktadır. Murabbaların halk edebiyatı nazım şekillerinden koşma ve türkünün etkisine mâruz kaldığı şeklindeki görüşler de tezimizde ele alınmış ve murabba üe, anılan bu nazım şekillerinin, birbirlerini karşılıklı olarak etkiledikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Murabba is a common poetry form used in Arabic, Iranian, and Turkish litera ture. Murabba is a name given to the poetry which consists of four-line stanzas and known rhyme forms. Murabba was emerged in Turkish literature firstly in 14th Cen tury but it was seen mostly in 15th and 16th Centuries. Murabba has two basic struc tures as mûzdevic and mûtekerrir. By the change of the aaaA bbbA basic rhyme form of mûtekerrir murabba during the time, firstly the aaaa bbba rhyme form of mûzdevic murabba was emerged, and then other rhyme forms have been seen especially through the 16th Century by the differentiation of the rhyming of the first quatrain. The researchers states that the Şarkı concept is related with murabba. I exam ined the şarkı concept together with the murabba and searched different relations be tween them in this study. I determined that şarkı is not a poetry style or form but it must be considered as a musical term. This study consists of two parts. In first part there are evaluations and statistical data related with murabba and şarla, la second part mere is text part consists of sample poems. hi murabba and şarkı part evaluations about rhyme forms, vezin (meter), num ber of stanzas, and subjects were made. Also different classification examinations were carried out with tables and graphs according to centuries and poets. According to data that I get in this part murabbas were written particularly in 4 or S stanzas. It is seen that there are many different types of vezin and subject even in murabba or şarkı. Most of the poetry examined in this study have mahlas' (pseudonyms) and these mahlas' are at the last stanzas. In some poetry special topics are seen. The opinions that the murabbas were effected by the folk literature formic koşma and türkü, are examined in mis study and it was determined mat these poetry forms effect each other.