American public diplomacy during the cold war: A case study on the Congress for Cultural Freedom
Soğuk savaş döneminde Amerikan kamu diplomasisi: Kültürel Özgürlük Kongresi üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 526971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KASIM HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Kültürel Özgürlük Kongresi'ne Soğuk Savaş döneminde yapmış olduğu ekonomik fonlamanın ve politik desteğin rolünü incelemektedir. İlgili çalışmanın yanıt aradığı temel soru Soğuk Savaş döneminde neden Amerika'nın böyle bir uluslararası kültürel organizasyonu fonlama ihtiyacı duyduğu olmuştur. Bununla bağlantılı olarak, tezin öne sunduğu temel argüman şu şekildedir: ABD, Soğuk Savaş döneminde yükselen Sovyet tehdidini çevrelemek ve Avrupalı devlerin dış politikalarını bu amaç doğrultusunda değiştirmek maksadıyla bir kamu diplomasisi aracı olarak görülebilecek olan ekonomik fonlar yoluyla Kültürel Özgürlük Kongresi'ni fonlamıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis examines the role of American financial and political support to the Congress for Cultural Freedom during the Cold War period. This study is motivated by the following research question which ask why the United States of America (USA) funded to this international cultural organization during the Cold War. In this regard, the core argument of this study offers the following hypothesis. The USA supported and funded to this organization in order to contain the rise of Soviet power and to affect the foreign policies of the European states through indirect economic supports which might be seen as a public diplomacy tool.