Gender stereotypes and middle-school children's self-perception: a comparison of mothers' and children's reports
Ortaokulda cinsiyetçi kalıp yargılar ve benlik algısı: Anne ve çocukların bildirimlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 526970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL YENİAD MALKAMAK, YRD. DOÇ. DR. BENGÜ BÖRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma,, çocukların ve annelerinin cinsiyetçi kalıp yargıları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde, çocukların ve annelerin cinsiyetçi kalıp yargıları ile annelerin çocukları hakkındaki algılarının, çocukların beş farklı alandaki yeterlilik algıları ile benlik değeri inançları üzerindeki yordayıcı rolü incelenmiştir. Veriler 270 ortaokul öğrencisinden ve annelerinden okullar ve ev ziyaretleri ile toplanmıştır. Çocukların cinsiyetçi kalıp yargıları bu araştırma için geliştirilen Kız ve Erkek Öğrencilere Dair İnanışlar Formu ile, çocukların benlik algıları ise Harter'ın Çocuklar İçin Benlik Algısı Profili ile ölçülmüş, annelerin kalıp yargıları ile çocuklarını algılamaları da aynı ölçeklerin anne versiyonları ile ölçülmüştür. Çocukların cinsiyeti ve annelerin cinsiyetçi kalıp yargıları çocukların cinsiyetçi kalıp yargılarını yordamıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, annelerin çocuklarını algılamaları çocukların benlik algısını her alanda yordamıştır. Annelerin cinsiyetçi kalıp yargıları yalnızca çocukların eğitsel yeterlilik algılarını yordarken, çocukların cinsiyetçi kalıp yargıları yalnızca fiziksel görünüm algılarını yordamıştır. Cinsiyet bütün bu yordayıcı değişkenler için düzenleyici değişken olarak kullanılmıştır. Cinsiyet ve annenin algısı arasındaki iki yönlü etkileşim sadece çocukların eğitsel yeterlilik algısında anlamlı iken, cinsiyet ile çocukların cinsiyetçi kalıp yargıları arasındaki etkileşim sadece çocukların benlik değerleri inançlarında anlamlıdır. Bu sonuçlar annelerin, çocuklarının benlik algısındaki rolünü anlamak ve çocuklarla annelerin desteği alınarak yapılan psikolojik danışmanlık için bir rota çizmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated children's gender stereotypes in relation with their mothers' gender stereotypes and their gender. Also, the roles of children's and mothers' gender stereotypes and mothers' perception of their children in predicting children's self-perception in five competence areas and self-worth beliefs were examined. The data were collected from 270 middle school students and their mothers through schools and home visits. The children's gender stereotypes were measured with self-developed Gender Stereotype Questionnaire and children's self-perception was measured with Harter's Self-Perception Profile for Children; and mothers' gender stereotypes and their perception of their children were measured with the mother version of the same scales. The child's gender and mothers' gender stereotype significantly predicted children's gender stereotypes. In the second part of the study, the mothers' perception of their children predicted children's self-perception in all areas. The mothers' gender stereotypes was a significant predictor only in scholastic competence while the children's gender stereotypes only predicted children's physical appearance beliefs. The interaction between gender and mothers' perception accounted for children's scholastic competence and the interaction between gender and children's gender stereotypes accounted for children's global self-worth beliefs. These findings indicate the important role of mothers' perception in children's self-perception and plot a route for the counseling with the children through getting a support from their mothers.