Sivil havacılıkta yer hizmetlerinde çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarına yönelik bir araştırma
A research on job satisfaction and organizational commitment of ground based employees in civil aviation
  1. Tez No: 526974
  2. Yazar: MELİH ARTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERKAN TOZLUYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hizmet işletmesi olarak tanımlanan sivil havayolu işletmelerinde çalışanların işe yönelik geliştirdiği tutumları ile örgüte bağlanma düzeyleri verimliliği ve hizmet kalitesini etkileyen önemli unsurlardır. Bu nedenle, çağdaş yönetim yaklaşımları çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarını etkileyen faktörleri araştırmak ve sonuçlarını öğrenmek zorundadır. Çalışmada, sivil havayolu şirketinde görev yapan yer hizmetleri personelinin iş tatmini ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki ile çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarını etkileyen değişkenler araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış ve İstanbul ilinde bulunan Atatürk Havalimanı'nda çalışan yer hizmetleri personeline 12 Aralık 2017-30 Ocak 2018 tarihleri arasında“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma sonucunda sivil havayolu işletmesinde yer hizmetlerinde çalışanların içsel tatmin, dışsal tatmin, duygusal bağlılık ve devam bağlılıkları arasında bilimsel düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, çalışanların yaş, medeni durum, eğitim ve çalıştıkları bölüm ve çalışılan yıl değişkenine göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Çalışmada araştırmanın sonuçlarına uygun olarak sivil havacılık işletmesinde çalışanlara yönelik öneriler de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In civil aviation companies, employees' attitudes towards work and level of knitting are important factors affecting productivity and service quality. For this reason, modern management approaches have to investigate the factors that affect the job satisfaction and organizational commitment of employees and to learn the results. In this study, the relationship between job satisfaction and organizational commitment of ground handling personel working in civil airline companies and the variables affecting job satisfaction and organizational commitment of employees were investigated. Relational screening method was used as a quantitative research method and“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Organizational Commitment Scale”were applied to ground handling personnel working at Atatürk Airport in Istanbul Province between December 12, 2017 and January 30, 2018. As a result of the research, a significant correlation was found between the internal satisfaction, external satisfaction, emotional commitment and continuing loyalty of the ground service employees in the civil airline operation. In addition, significant differences were found according to the age, marital status, education and the sections they worked and the year they worked. In line with the results of the study, proposals have also been developed for those working in civil aviation operations.