Gerilla pazarlama kavramı ve tüketicinin gerilla pazarlama uygulamalarına ilişkin davranışlarının incelenmesi
Guerilla marketing concept and investigation of the consumer's behaviors concerning the practices of guerilla marketing
- Tez No: 526973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da pek çok yenilik ve gelişme yaşanmaktadır. İşletmeler rekabetin hızla yükseldiği ve çevresel faktörlerin sürekli değiştiği piyasalarda varlıklarını sürdürebilmek için farklı pazarlama yöntemleri kullanmaktadırlar. Gerilla pazarlama da bütçesi kısıtlı ancak hayalleri büyük olan işletmeler için tüketicinin ilgisini çekebilmek ve işletmelerini tercih etmelerini sağlayabilmek amacıyla kullanılan bir pazarlama yöntemidir.“Gerilla Pazarlama Kavramı ve Tüketicinin Gerilla Pazarlama Uygulamalarına İlişkin Davranışlarının İncelenmesi”isimli bu çalışmanın birinci bölümünde, pazarlama kavramı genel kapsamıyla incelenmiş ve güncel pazarlama yaklaşımları açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, gerilla pazarlama kavramı açıklanmış ve geleneksel pazarlama ile gerilla pazarlama kıyaslanmıştır. Gerilla pazarlamanın uygulanış süreci ve gerilla pazarlamada kullanılan yöntemlerden bahsedilmiş, gerilla girişimci açıklanmış ve son olarak Dünyadan ve Türkiye'den gerilla pazarlama örnekleri sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, tüketici davranışları kavramı genel kapsamıyla açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, Türkiye'de yaşayan tüketicilerin gerilla pazarlamaya yönelik algısını ölçmüş olan 462 anket değerlendirilmiş ve SPSS 22.0 programı kullanılarak güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiş ve istatistiksel olarak veriler incelenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların çoğu dünyadaki gerilla pazarlama uygulamalarını Türkiye'deki uygulamalara nazaran daha çok beğenmiş ve genel olarak gerilla pazarlama uygulamalarını yaratıcı ve etkileyici bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are many innovations and developments in the field of marketing as it is in every area. Businesses use different marketing methods to keep their assets on the market where competition is rising rapidly and environmental factors are constantly changing. Guerilla marketing is also a marketing method that is used to attract consumers and prefer businesses to businesses with limited budgets but big dreams. In the first chapter of this thesis, titled“Guerilla Marketing Concept and Investigation Of The Consumer's Behaviors Concerninig The Practices Of Guerilla Marketing”, marketing concept has been examined with a general scope and current marketing approaches have been explained. In the second chapter of the study, the concept of guerrilla marketing is explained and guerrilla marketing is compared with traditional marketing. The application process of guerrilla marketing and the methods used in guerrilla marketing are mentioned, guerrilla entrepreneur explained and finally it presented guerrilla marketing examples from the World and Turkey. In the third chapter of the study, which measured the perception of consumers living in Turkey for guerrilla marketing 462 surveys evaluated and reliability analyzes were performed using the SPSS 22.0 and statistical data were analyzed. As a result of the survey most of the participants, guerrilla marketing practices are more like the world than Turkey and generally they found guerrilla marketing practices creative and impressive.