Kısıtlar teorisi yaklaşımı ile bir gıda işletmesinde problem çözümü
Problem solving in a food operation via the theory of constraints
  1. Tez No: 526984
  2. Yazar: SELMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gelişmiş ülkeler olarak kabul edilen Avrupa Ülkeleri ve ABD, sanayileşme ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle atak yapan Uzakdoğu ülkelerinin rekabetçi baskılarını 20. Yüzyıl'ın sonlarına doğru iyice hissetmeye başlamıştır. İşletmelerce, bu rekabet ortamında zarar etmemenin yanında yüksek kârlılığın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla çeşitli arayışlar içerisine girilmiştir. Klasik ve Neo Klasik Yönetim biçimlerinden Çağdaş Yönetim tekniklerine geçildikten sonra da yönetimde iyileştirme arayışları sürekli devam etmiştir. Sistem Yaklaşımı, Durumsallık yaklaşımı gibi yöntemlerle birlikte Tam Zamanında Üretim ve Toplam Kalite Yönetimi gibi kökeni Japonya'ya dayanan yaklaşımlar benimsenilmiştir. Bazı işletmeler tarafından ise daha özgün yöntemlere yöneliş tercih edilmiştir. Bu özgün yöntemlerden Dr.Eliyahu Goldratt tarafından ortaya konulan ve geliştirilen Kısıtlar Teorisi bu çalışmanın konusunu oluşturmuş ve bir gıda üretimi yapan firmada uygulama yapılmıştır. Yapılan uygulamada firmanın üretim sürecindeki kısıtları tespit edilmiş ve bu kısıtların kaldırılmasına dair teorinin öngördüğü aşamalar sırayla uygulanmıştır. İşletmelerde kısıtların kaldırılmasıyla üretimde kârlılığın sağlandığı, bu uygulamada açıkça göz önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European countries and USA, known as developed countries the competitive pressures of the Far Eastern countries, which are influenced by the industrialization and technological developments, it began to feel well towards the end of the 20th century. In this competitive environment, the enterprises have entered into various quests to ensure the sustainability of high profitability besides not harming. Just in time production and Total Quality Management approaches based on Japan have been adopted, while some businesses have preferred to go for more specific methods. The Theory of Constraints developed by Dr.Eliyahu Goldratt from these original methods constituted the subject of this work. Theory is first explained with the outlines. Then, in order to better understand your work, a food production company has been implemented. In the practice, the constraints of the production process of the firm were determined and the stages of the theory of the removal of these constraints were applied in order. It is clearly demonstrated in this executions that profitability is provided in production by removing constraints in the enterprise.