Abdurrahman Gubârî'nin Mesâhatnâmesi/metin-dil incelemesi-sözlük
Mesâhatnâme by Abdurrahman Gubârî/text-linguistic-analysis dictionary
- Tez No: 526986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NAİM ÇİÇEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
XVI. yüzyılın ikinci yarısında yazımı tamamlanan Abdurrahman Gubârî'ye ait Mesâhatnâme, müellifin Menâsikü'l Hacc adlı eserinin içinde yer alan kısa bir risaledir. Mensur olarak kaleme alınmış bu eser Kanuni Sultan Süleyman döneminde yazılmıştır. Harem-i Şerif içinde yer alan kutsal mekânların inşâ ve tadilât tarihleri, ölçüleri hakkında bilgi vermektedir. XVI. yüzyıl Klasik Osmanlı Türkçesine geçiş dönemi olduğu için eserde Eski Anadolu Türkçesi döneminin etkileri görülmekle birlikte Arapça ve Farsçanın etkisi bir arada görülmektedir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde müellif ve eser hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde metnin ses ve şekil özellikleri incelenmiş, ikinci bölümde metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise sözlük ve dizin bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
XVI. Mesahatnâme belonging to Abdurrahman Gubâri, writing was completed in the second half of the century, is a short treatise within the work of the author Manasq al-Hacc. This work, written in plain writing, was written during the reign of Sultan Süleyman the Magnificent. The construction and renovation dates of the sacred places in the Harem-i Sharif give information about the measurements. XVI. Century as it was the transition period to Classical Ottoman language, the influence of Arabic and Persian is seen together with the influence of the Old Anatolian language period in the work. In the introduction part of our work which consists of three sections, we have been informed about the author and the work. In the first part, the phonological and form morphological of the text were examined and in the second part the text was transcribed. In the third section, there is a glossary and an index.