Abdurrahman Gubari, Yusuf u Züleyha
Abdurrahman Gubari, Yusuf u Züleyha
- Tez No: 186604
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN KEMAL TAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
â¬ZETYâ¢KSEK LİSANS TEZİAbdurrahman Gubâ¬râ¢YâSUF U ZÆLEYHâ(İnceleme-Metin)Hasan AKTAŞDanışman: Doâ¦. Dr. Orhan Kemal TAVUKâ U2006, Sayfa ......Jâ¡ri: Doâ¦. Dr. Orhan Kemal TAVUKâ UDoâ¦. Dr. Turgut KARABEYYrd. Doâ¦. Dr. Serhan Alkan İSPİRLİYusuf u Zâ¡leyha 1572'de Abdurrahman Gubâ°rÅ tarafından yazılmış birmesnevidir. Kur'an kaynaklı bu eser, Hz. Yusuf'un hikayesini ve Zâ¡leyha ile geâ¦en aşkmacerasını anlatmaktadır. 2106 beyitlik eserin konuları alt başlıklarda ayrıntılı olarakyer almaktadır.16. yâ¡zyıl şairlerinden Gubâ°ri, Câ°mÅ ve HamdÅ 'nin aynı konulu mesnevilerinitenkit ederek, bu mesneviyi bir anlamda onlara nazire olarak yazmıştır.Bu â¦alışmada eserin tespit edilen â¡â¦ nâ¡shası da ele geâ¦irilmiş, en eksiksiz birnâ¡sha esas alınarak transkribe edilmiş ve iki nâ¡sha karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISAbdurrahman Gubâ¬râ¢YâSUF U ZÆLEYHâ(Anlysis-Text)Hasan AKTAŞSupervisor: Doâ. Dr. Orhan Kemal TAVUKÆU2006, Page ......Jury: Doâ. Dr. Orhan Kemal TAVUKÆUDoâ. Dr. Turgut KARABEYYrd. Doâ. Dr. Serhan Alkan İSPİRLİYusuf u Zâ¦leyha is a mathnawi written by Abdurrahman Gubâ râ¡ in 1572. Havingits origin and inspiration from Kuran, this mathnawi tells the story of the Prophet Josephand his romantic adventure with Zulaikha. Contents of this work of 2106 ballads aregiven in seperate subtitles.Gubari, a poet of the 16. century, criticises the mathnawis of Câ mâ¡ and Hamdâ¡written in the same subject, and in a sense, writes his mathnawi as a `nazira? (achallanging response) to these works.In this study, we discovered and collected three manuscpripts of the work,transcribed the most complete one taking as chief reference, and analysed twomanuscripts comparatively.