Abdurrahman Gubari'nin hayatı eserleri ve menasik-i hac adlı eseri (edisyon kritik)
The life of Abdurrahman Gubari and his books and his book named menasik-i hac (edition critic)
- Tez No: 207389
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Eski şiirimizde Ka?be ve Ka?be ziyâretleri sınırları oldukça geniş bir ilhamkaynağı olmuştur. İslâmî unsurların sıkça yer aldığı İslâmî Türk Edebiyâtı'nda hacâdâbı ve hac fârizâsı da eserlere konu olmuştur. Menâsik-i Hac adı verilen bu tür eserlermanzum ve mensur olarak karşımıza çıkmaktaysa da diyebiliriz ki manzum olarakkaleme alınmış olanlar edebî açıdan incelenmeye değer husûsiyetler taşımaktadır.Bu eserler içinde en meşhur olanı Abdurrahmân Gubârî'nin Menâsik-i Hac adlıeseri olup bu türün ilk mesnevîsi olması hasebiyle de önemlidir. 700 beyitlik bu eserdeşâir hac yolculuğu ve hac farizâsı hakkında okuyucuları bilgilendirirken sadece fıkhîbilgi vermeyip okuyucuların gönül dünyalarına da seslenmiş, bu yolculuğa çıkacak olanadayları rahatlatmaya da çalışmıştır. Abdurrahmân Gubârî'nin bu eseri zindanda ikenkaleme almış olması da esere ayrı bir güzellik kazandırmış, ailesinden ve Mekke'denuzak olan şâir bu özlemini de dile getirmiştir. Eserin içinde yer yer karşımıza çıkanduâlar da eseri, sadece fıkhî bilgiler veren bir eser olmaktan uzaklaştırmıştır.Tezimizde bu eserin içeriği ayrıntılı bir şekilde incelenip eserin metni de verilmiş,bunun yanında bu eseri ortaya koyan Abdurrahmân Gubârî'nin hayatı da ihmâledilmemiştir. 16. yüzyılda yaşamış nakşibendi şeyhlerinden olan şâir bu yüzyılın şâir vehattatlarındandır. Tezkîrelerde hakkında ayrıntılı bilgilere ulaştığımız şâir, söz söylemektekiustalığı ve şiirlerinin belagati ile herkesçe bilinen usta bir şâirdir. Şahnâme, Kabe?nâme,Menâsik-i Hac, Şebistân-ı Hayal Yûsuf u Züleyha adlı eserleri vardır.
Özet (Çeviri)
In our old poems, Kaaba and visits of Kaaba have always been an unlimitedsource of inspiration. Hac rules and Hac duty became the subject in İslamic TurkishLiterature. These works were called Menâsik-i Hac. They were formed in verse are veryimportant to investigate.The most fashionable one in these works in Menâsik-i Hac written by AbdurrahmanGubârî. This one is important because it is the first mesnevi. The poet gives information abouthac travel and hac duty in 700 coupleted poem. Not only he gives information in fıkıh but alsohe tries to relax the passangers of Kaaba. He wrote this work in prison. He expressed hislonging for his family and Makka. There are also prayers in this mesnevi.In thesis, the content of this mesnevi is investigated, the life of Abdurrahman Gubârî isalso told. Abdurrahman Gubârî was calligrapher and sheik of Nakşibendi. He lived in the 16thcentury. He is famous for his eloquent mesnevis. He wrote Şahnâme, Kâ?benâme, Menâsik-iHac, Şebistân-ı Hayal, Yûsuf u Züleyha