Gubari Abdurrahman ve Kabename'si
Gubari Abdurrahman and his Kabename
  1. Tez No: 89555
  2. Yazar: ÖZAY KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 625
Özet
ÖZET“Kacbenâme”1562 yılında tamamlanmış bir mesnevidir. Eser, Gubârî Abdurrahman tarafından ortaya konmuştur. Devrin padişahı olan Kanunî Sutan Süleyman'a sunulmuştur. Eser, Kacbe, hacc ve umre kavramları hakında geniş bilgi vermektedir. Eser üzerinde yapılan çalışma şu bölümlerden oluşmuştur: I. Edebî inceleme: Bu bölümde şairin hayatı, edebî kişiliği, eserleri alatılmıştır. Eserde anlatılan konu özetlenerek, eserin vezni ve kafiye düzeni hakkında bilgi verilmiştir. II. Dil İncelemesi: Metin bu bölümde ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmiştir. III. Metin: Bu bölümde ketin sağlıklı bir biçimde ortaya konmaya çalışılmıştır. Eserin iki nüshası karşılaştırılmıştır. IV. Dizin: Bu bölümde metinde geçen bütün kelimeler anlamlandırılmıştır. Ayrıca, metinde geçen bütün çekim eklerinin dökümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Ka^nâme”, which was completed in 1562, is a kind of poem called“mesnevi”. The work waswritten by Gubârî Abdurrahman. Thewas presented to Magnificient Süleyman who was the Sultan of the era. The written work is ebaut Kaaba at Macca, Pilgrim and visitings like pilgrim that is called“Umre”and it gives detailed information abaut al the concept of pilgrim. The study onthls work consists of the following parts; I. Literary research: In this part, the life of the author (writer) andhis works were examined. The subjekt matter was summarized and evauated in respeckt of metre and rhyme. II. Language research: In this part, the work was examined in respeckt of phonetic and morpology. III. Text: In this part, the text was tried to gut in order correctly as much as possible. The comparison was done between two copies of exactlythe same text. IV. Index: In this part, all of the words used in the text was named. Besides, all of the terminations were presented orderly.