Sigara kullanan ve kullanmayan bireylerin bilinçli farkındalık ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of mindfull attention awareness and psychological resilience levels between smokers and non-smokers
- Tez No: 526997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı; sigara kullanan ve kullanmayan bireylerin bilinçli farkındalık ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini karşılaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, en az 2 yıl süreyle sigara içen (N=92) ve hayatı boyunca hiç sigara içmemiş (N=114) gönüllü katılımcılarla çalışılmıştır. Veriler BİFÖ (Bilinçli Farkındalık Ölçeği) PDÖ (Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği) ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sırasında gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılıma uymadıklarından dolayı Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testlerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmış olup; p,05 olması durumunda ise değişkenlerin normal dağılıma uydukları belirtilmiştir. Normal dağılıma uymayan değişkenler arasındaki ilişkiler incelenirken Spearman's Korelasyon Katsayısından yararlanılmıştır Araştırma sonucu çıkan bulgulara göre; bilinçli farkındalık ile sigara kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Bilinçli farkındalık ölçeği toplam puanı ve sigara kullanma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (z=-2,972, p.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare mindfulness and psychological resilience levels of smokers (N=92) and non-smokers (N=114) In line with this purpose, The study conducted with people who have been smoking for at least 2 years and have never smoked during their lifetime. This evaluation was made by using MAAS (Mindful Attention Awareness Scale), Psychological Hardiness Scale and Fagerström Nicotine DependenceTtest. When differences between groups are examined during the analysis of the data obtained in the study, Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H tests were used because the variables were not normally distributed. 0,05 was used as the level of meaningfulness in interpretation of the results and it was determined that the variables are not in the normal distribution If p>,05 whereas the variables are in the normal distribution when p< ,05 When relations between variables that do not come from the normal distribution are examined, Spearman's Correlation Factor is used. According to the findings, statistically meaningful evidences were obtained between mindfulness and smoking (p,05).