Mühendislik, psikoloji ve tiyatro bölümlerinde okumakta olan üniversite öğrencilerinde iletişim ve empati becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of communication and empathy skills in university students studying in engineering, psychology and theatre departments
  1. Tez No: 526998
  2. Yazar: BÜŞRA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul ili içerisindeki 3 farklı üniversitenin 3 ayrı fakültesinde okuyan öğrencilerin empatik eğilim ve iletişim becerilerini karşılaştırmaktır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili içerisindeki 3 fakültenin; tiyatro, psikoloji ve mühendislik fakültesi öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma grubu; 101 psikoloji, 70 tiyatro ve 99 mühendislik olup 139 kız, 131 erkek öğrenci toplam 270 öğrenciden oluşmaktadır. Bu araştırmada model olarak nedensel - karşılaştırmalı yöntem kullanılmıştır. Araştırma da Empati Ölçeği ve İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma analizi için bağımsız T test, Anova, Pearson korelasyon kullanılmıştır. Bu çalışmada empati ve iletişim becerileri konusunda bölümler arasındaki farklılığa dair önemli bulgular saptanmıştır. Araştırma sonucunda empati ve iletişim becerileri konusunda öğrencilerin cinsiyetlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bölümler arası farklılıklara bakıldığında ise; psikoloji öğrencilerinin empati ve iletişim becerileri konusunda tiyatro ve mühendislik öğrencilerinden daha iyi olduğu, tiyatro öğrencilerinin de mühendislik öğrencilerinden daha iyi olduğu saptanmıştır. Erkek öğrencilerin bilişsel empati açısından kızlardan daha iyi olduğu, empatik ilgi-sempati açısından da kızların erkeklerden daha iyi olduğu saptanmıştır. Kız öğrencilerin iletişim becerileri konusunda erkek öğrencilerden uyum yetenekleri, konuşmayı idare etmeleri ve konuşmaya karşı alakaları açısından daha yüksek çıktığı görülmüştür. Araştırma sonuçları, elde edilen bulgular ışığında tartışılmış ve gelecekteki çalışmalara dair öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare empathic tendency and communication skills of the students in three different faculties of state and three different universities in the province of Istanbul. The population of the research was based on students from theater, psychology and engineering departments of these three universities in İstanbul. Research group involved; 101 psychology, 70 theater and 99 engineering students, 139 female and 131 male, a total of 270 students. In this study, a causal-comparative method was used as a model. The research was conducted by distributing the questionnaire in the classrooms. The Empathy Scale and The Communication Skills Scale were used in the research. Analysis of the data obtained in the study was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program. Independent t tests, ANOVA, Pearson correlation were used for the research analysis. In this study, important findings were noted about the difference between the departments in terms of empathy and communication skills. As a result of research, empathy and communication skills were significantly different according to the sex of the students. When the differences between the departments were examined; psychology students were better than theater and engineering students in empathy and communication skills and theater students were better than engineering students. Male students were found to be better than girls in terms of cognitive empathy, and girls were better than boys about empathic interest and sympathy. Female students were found to have higher levels of communication skills in terms of their ability to adapt, their ability to manage the conversation and their interest in the conversation. In the results of the study, in the light of the findings, suggestions were given for future studies.